דף הבית » אינדקס מחלות » פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק (spinal disc herniation) הוא מצב בו יש קרע במעטפת החיצונית של הדיסק בעמוד השדרה כך שהחלק המרכזי של הדיסק בולט מחוץ לעמוד השדרה ומעבר למעטפת החיצונית שלו. הקרע יכול לגרום להופעת דלקת ולכאב חמור, גם ללא פגיעה עצבית.

פריצת דיסק צווארי Cervical disc herniation)) מתרחשת בעמוד השדרה הצווארי, לרוב בין החוליות החמישית והשישית ובין החוליות השישית והשביעית. התסמינים של פריצת הדיסק הצווארי יכולים להשפיע על הצוואר, העורף, חגורת הכתפיים, השכמות והידיים. בנוסף, העצבים שעוברים באזור הצוואר והזרוע יכולים להיפגע גם כן כתוצאה מפריצת הדיסק הצווארי.

הגורמים לפריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק נגרמת בעיקר בעקבות שינויים ניוונים הקשורים לגיל מבוגר אך יכולה להיגרם גם ממצבים נוספים כמו טראומה ופציעות הנגרמות כתוצאה מהרמת משקל כבד.

אבחון פריצת דיסק צווארי

אבחנה של פריצת דיסק צווארי נעשית בעיקר על ידי בדיקה גופנית הכוללת בדיקה נוירולוגית ועל ידי הופעת סימפטומים אופייניים. במהלך האבחנה יש לשלול מצבים רפואיים נוספים היכולים לגרום לסימפטומים דומים כמו: Spondylolidthesis, שינויים ניוונים בעצמות, גידולים וגרורות. בנוסף, ניתן להיעזר באמצעי דימות מתקדמים כמו CT וMRI-המאפשרים לראות את תעלת השדרה ואת חוט השדרה ולזהות האם נגרם נזק.

הסימפטומים של פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי תגרום להופעת תסמינים כמו כאב ופגיעות נוירולוגיות כתלות במקום הפגיעה:

פגיעה בדיסק שבין החוליות C4 ל C5 – יכולה לגרום לחולשה בשריר הדלתואיד הנמצא בזרוע העליונה ולכאבי כתפיים.

פגיעה בדיסק שבין החוליות C5 ל C6 – אחד האזורים השכיח ביותר לפריצת דיסק צווארי, הפגיעה יכולה לגרום לחולשה בשריר הדו ראשי בזרוע ובשרירים שאחראים על פשיטת כף היד. בנוסף, יכולה להופיע תחושת נימול וכאב שמקרינה לאזור האגודל.

פגיעה בדיסק שבין החוליות C6 ל C7 – אחד האזורים השכיח ביותר לפריצת דיסק צווארי, הפגיעה יכולה לגרום לחולשה בשרירי התלתראשי בזרוע ובשרירים האחראים על פשיטת אצבעות כף היד. בנוסף, יכולה להופיע תחושת נימול וכאב לאורך השרירי התלת – ראשי המקרינה לאצבע האמצעית.

פגיעה בדיסק שבין החוליות C7 ל 1T – יכולה לגרום לחולשה בלחיצת יד. בנוסף, יכולה להופיע תחושת נימול וכאב במורד היד שמקרינה לצד הזרת.

דרכי טיפול בפריצת דיסק צווארי

ברוב המקרים, כאבי הזרוע הנגרמים כתוצאה מפריצת דיסק צווארי יטופלו על ידי משככי כאבים ועל ידי טיפול שמרני (טיפול שאינו ניתוחי).

בין הטיפולים הקיימים לפריצת דיסק צווארי:

  • פיזיותרפיה (Physical theraphy).
  • טיפול כירופרקטי (chiropractic manipualtion) – טיפול בבעיות שריר ושלד בעזרת מניפולציות שונות שהמטפל מבצע על גופו של המטופל.
  • הזרקת סטרואידים למרווח האפידורלי בחוט השדרה (epidural steroid injection).
  • Crevical traction – טיפול המשמש להפחתת הלחץ וכוחות הדחיסה באזור הצוואר ובדיסקים הבין – חולייתים.
  • Nerve root block- הזרקת חומרי הרדמה מקומיים יחד עם סטרואידים לאזור בו העצב יוצר מחוט השדרה, טיפול זה נעשה בעזרת הכוונה של צילום רנטגן.
  • טיפולים תרופתיים כמו וולטרן (Voltaren) ו Tramadexהמיועדים לשיכוך כאבים.

 במידה והנך סובל מפריצת דיסק צווארי אתה עשוי להיות זכאי לזכויות מהמדינה. לפרטים נוספים בקר בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות