נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » אינדקס מחלות » בדיקת ESR (שקיעת דם)

בדיקת ESR (שקיעת דם)

שקיעת דם, המכונה לעתים קרובות בדיקת קצב שקיעת אריתרוציטים (ESR), היא בדיקת דם נפוצה המודדת את המהירות שבה כדוריות דם אדומות (אריתרוציטים) שוקעים בתחתית הצינור בתקופה מסוימת כדי לספק מידע רב ערך על דלקת הקיימת בגוף.

מה המטרה של esr בדיקות דם?

צריך לדעת מה זה esr כי כאשר קיימת דלקת בגוף, חלבונים מסוימים גורמים לתאי דם אדומים להיצמד זה לזה וליפול מהר יותר מאשר בדרך כלל. לפיכך, ESR מוגבר מעיד על דלקת. עם זאת, בדיקת ESR אינה מציינת היכן נמצאת הדלקת או מה גורם לה. 

מה הסיבה לשקיעת דם גבוהה?

מצבים רבים יכולים לגרום לדלקת, מה שמוביל לקצב שקיעת דם גבוה ולתוצאות של esr גבוה. כמה מצבים נפוצים כוללים זיהומים, מחלות אוטואימוניות כמו שקיעת דם גבוהה דלקת פרקים, סרטן ואפילו תרופות מסוימות. בפרט, שיעורי שקיעת דם גבוהים, כגון ערכים של 48, 60 או אפילו 90, יכולים להיות מדאיגים ועשויים להזדקק לחקירה נוספת. חשוב לציין שבעוד ש- ESR מוגבר יכול להצביע על בעיה, זוהי בדיקה לא ספציפית, כלומר היא אינה מאבחנת מצב מסוים אחד.

מדוע צריך לבצע את הבדיקה לפי ערכים?

דאגה משמעותית עבור אנשים רבים היא המתאם בין ESR גבוה לבין מצבים חמורים יותר כמו סרטן או דלקת פרקים. בעוד שניתן לראות ESR מוגבר במצבים אלה, זה נראה גם במצבים פחות חמורים כמו זיהום קל או אפילו מחזור. לדוגמה, מישהו עם ערך ESR של 32 או 40 עשוי להיות מודאג. עם זאת, ללא תסמינים או בדיקות אחרות, אי אפשר לקפוץ למסקנות. במקרים של ערכי ESR גבוהים במיוחד, כמו 90, זה הופך להיות חיוני יותר עבור הרופאים לחקור את הסיבה, אבל שוב, זה לא מאשר אבחנה ספציפית.

על מה מעידה בדיקת דם עם esr גבוה?

דלקת פרקים, במיוחד דלקת מפרקים שגרונית, מופיעה לעיתים קרובות עם קצב שקיעת דם גבוה. הסיבה לכך היא שדלקת פרקים גורמת לדלקת במפרקים. באופן דומה, סוגים מסוימים של סרטן יכולים לגרום להגברת ESR. 

איך מבצעים את הבדיקה?

בדיקת ערכי ESR יכולה להיעשות באמצעות הוצאת דם פשוטה. הדם מונח לתוך צינור גבוה ודק ונשאר ללא הפרעה למשך כשעה. לאחר מכן, נמדד המרחק שבו נפלו תאי הדם האדומים מהחלק העליון של הצינור. ייתכן שהתוצאה תדווח כ-"ESR 1 שעה". הערכים הנורמה או הממוצע של ESR יכולים להשתנות בהתאם לגיל ולמינו של האדם. בדרך כלל, הערכים עשויים לנוע בין 0 ל-22 מ"מ לשעה עבור גברים ו-0 עד 29 מ"מ לשעה עבור נשים. מבחינת התשובה לשאלה שקיעת דם גבוהה 60 מה עושים, יש להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות כדי להבין את התוצאות הספציפיות של האדם.

על מה מעידה בדיקת שקיעת דם?

בדיקת ESR או שקיעת דם היא כלי רב ערך לאיתור וניטור דלקות בגוף. בעוד ESR גבוה יכול להדאיג ולהצביע על מגוון מצבים כולל קשר בין esr וסרטן, חיוני לפרש את התוצאות בשילוב עם בדיקות ותסמינים אחרים. ESR מוגבר אינו מאבחן מצב ספציפי אך יכול להפנות אנשי מקצוע בתחום הבריאות בכיוון הנכון לספק טיפול הולם.

esr גבוה סיבות שמחייבות בדיקות

בדיקת ESR, המכונה לעתים קרובות בשמה המלא, Erythrocyte Sedimentation Rate, מתבצעת כאשר יש חשד לגבי מצבים מסוימים כגון מחלות ראומטולוגיות, הפרעות אוטואימוניות, סרטן, גרורות מסרטן ודלקות ספציפיות. 

מה הנורמה של esr?

ההליך כולל הערכה באיזו מהירות כדוריות דם אדומות, המכונות אריתרוציטים, מתייצבות במבחנה במשך שעה. לפירוש התוצאות נקבעו ערכים סטנדרטיים ספציפיים: לגברים, זה בדרך כלל 0-15 מ"מ לשעה; לנשים, הוא נע בין 0-20 מ"מ לשעה; לילדים 0-10 מ"מ הוא הסטנדרט, ולילודים צפוי שיעור של 0-2 מ"מ.

מה עושים אם הבדיקה מראה esr 1 hour גבוה?

כאשר אריתרוציטים שוקעים בקצב מעבר לערכים הסטנדרטיים הללו, זה מכונה "שקיעה מוגברת". שיעורים מוגברים כאלה יכולים להעיד על מצבים כמו זאבת או דלקת מפרקים שגרונית. 

מה עושים אחרי בדיקה שמראה שקיעת דם גבוהה?

בדיקה זו משמשת בעיקר ככלי ניטור לאיתור דלקת או נוכחות של מחלות כמו סרטן. זה נחשב למבחן מיון, מה שהופך אותו לבעל ערך רב בזיהוי בעיות בסיסיות אך לא באיתור ישיר שלהם. מלבד תפקידו בסימון מצבים כמו שחפת, צורות מסוימות של דלקות פרקים ומחלות אוטואימוניות, ESR מוגבר הוא גם תכונה בהריון ובאנמיה.

איך נערכים לבדיקות של שקיעת דם ערכים?

בדרך כלל, בדיקת ESR כלולה במערך רחב יותר של בדיקות הנקראות כימיה בדם או SMA. לדיוק בבדיקות כאלה, בדרך כלל מומלץ לחולים לצום 8-12 שעות לפני כן, ולצרוך מים בלבד. אמצעי זהירות זה מבטיח שהמזון לא ישנה את ההרכב הכימי של הדם, מה שעלול להשפיע על התוצאות.

תוך כמה זמן בודקים שקיעת דם?

הוצאת דם לבדיקת ESR היא תהליך קצר, שנמשך דקות ספורות. הערכת השקיעה נמשכת לאחר מכן כשעה. הבדיקה עצמה בטוחה בדרך כלל, אך כמו כל הליך של הוצאת דם, ישנם סיכונים קלים. אלה כוללים קושי בגישה לווריד, דימום מוגזם לאחר ציור, סחרחורת או סיכון קל לזיהום.

esr בדיקה ותדירות מומלצת

מבחינת תדירות, בעוד שבדיקת ESR מהווה לעתים קרובות חלק מהערכות כימיה שגרתיות בדם, התדירות שלה משתנה בהתאם לחששות בריאותיים אינדיבידואליים. לדוגמה, אלו עם מצבים כמו סוכרת, מחלות כבד או כליות, יתר לחץ דם, או אלו הסובלים מתרופות ספציפיות עשויים לעבור בדיקות סדירות יותר.

איך מפרשים תוצאות של בדיקת esr?

פירוש התוצאות הוא קריטי. בעוד שהנורמות לילדים וגברים עומדות על 20 מ"מ לשעה או פחות וכ-30 מ"מ לשעה לנשים, כל דבר העולה על 100 מ"מ לשעה מעיד על נוכחות של מצב משמעותי. תוצאות מוגברות יכולות לנבוע ממגוון מצבים כולל אנמיה, מחלות כליות, קדחת שגרונית, זאבת או הפרעות בבלוטת התריס. 

על מה מצביעה שקיעת דם גבוהה 90?

שיעורים גבוהים במיוחד עשויים להצביע על זיהומים נרחבים, רמות פיברינוגן גבוהות, סרטן מח העצם או דלקת של כלי דם. לעומת זאת, שיעורי שקיעה איטיים יותר יכולים להצביע על בעיות כמו אי ספיקת לב או ירידה ברמות הפיברינוגן.

שאלות ותשובות

למה לבדוק שקיעת דם esr?

המטרה של בדיקת דם esr היא בעיקר לאתר דלקות ולנטר מחלות והתקדמות הטיפול בהן.

האם בדיקה esr מתבצעת לצרכי אבחנה?

לא, esr בדיקת דם היא כלי סקר, כלומר היא מזהה בעיות פוטנציאליות אך אינה מאשרת מחלה ספציפית.

כמה זמן נמשכת בדיקת שקיעת דם מוחשת?

תהליך הוצאת הדם אורך מספר דקות, ולאחר מכן הערכת שקיעה של שעה.

מה ההבדל בין שקיעת דם 48 לבין שקיעת דם 32 אצל גברים ונשים?

הערכים הסטנדרטיים לגברים הם בדרך כלל זה 0-15 מ"מ לשעה, לנשים, 0-20 מ"מ לשעה, לילדים, 0-10 מ"מ לשעה, ולתינוקות, 0-2 מ"מ לשעה.

בדיקת esr גבוהה מזכה בפיצוי כספי?

ערך לא תקין או שקיעת דם גבוהה 40 ומעלה שמובילה לאבחון מחלה המשפיעה על כושר התפקוד והעבודה של האדם, עשויה להיות עילה לפיצוי כספי.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!