דף הבית » זכויות בעבודה » זכויות וחוקי עבודה לנוער

זכויות וחוקי עבודה לנוער

בני נוער או הורים לנערים המעוניינים לעבוד? חשוב שתבדקו את התנאים להעסקתכם, הזכויות המגיעות לכם על פי חוק וגם את האיסורים וההגבלות החלים על בני נוער עובדים.

 סביב העסקת בני נוער נוצרו תנאים וחוקים רבים שמטרתם להבטיח לנוער עובד שעבודתו לא תפגע בהם מהאספקט הלימודי, הבריאותי וההתפתחות התקינה שלהם. יחד עם זאת קיים ניצול של מעסיקים רבים את בני הנוער המבקשים לעבוד, בידיעה שלא תמיד יבינו את זכויותיהם ויעמדו עליהם.

זה המקום להבין מהם חוקים אלו ואילו זכויות יש לבני נוער היוצאים לעבודה

 שכר מינימום לנוער

חוק שכר המינימום הקובע את תעריף המינימום למבוגרים, מתיר לשלם שכר מינימום נמוך יותר לנוער עובד. תחשיב שכר מינימום לנוער הינו:

בשנת 2022 שכר מינימום לאדם מבוגר הינו 5,300 ש"ח.
שכר בני הנוער מחושב ביחס למשכורת מינימום לאדם מבוגר.

גיל אחוז משכר מינימום למבוגר שכר חודשי – עד 40 שעות שבועיות שכר לשעה 
מגיל 14 70% 3,710 ₪ 21.45 ₪
מגיל 15 70% 3,710 ₪ 21.45 ₪
מגיל 16 70% 3,975 ₪ 22.98 ₪
מגיל 17 75% 4,399 ₪ 25.43 ₪
מגיל 18 ומעלה 100% 5,300 ₪ 29.12 ₪
מגיל 19 100% 5,300 ₪ 29.12 ₪

יש לזכור כי שבוע עבודה של נוער עובד לא יעלה על 40 שעות שבועיות.

 נוער בעבודה

חוק עבודת נוער (התשי"ג 1953), מגדיר "נער" כל מי שהוא מתחת לגיל 18. לפי החוק, אין להעסיק צעירים מתחת לגיל 16 אם חל עליהם חוק לימוד חובה. במידה ולא חל עליהם, ניתן להעסיקם גם מגיל 15.נערים מגיל 16 שחל עליהם חוק חינוך חובה יכולים לעבוד רק מחוץ לשעות הלימודים.

טרם סקירת זכויות וחוקי עבודה לנוער, חשוב לציין קודם לכן את חובתו של המעסיק המשתמש בשירותי נערים ונערות בעבודה. האחריות היא של המעסיק בלבד ואם לא עמד בחוקי העסקת נוער יהיה עליו לתת את הדין על כך ולא הנער המועסק על ידו.

 מה צריך לדעת לפני שיוצאים לעבוד

יכול להיות שאתם צעירים שמחפשים עבודה לנוער בחופש הגדול, או בני נוער שצריכים לסייע בפרנסת המשפחה. כך או אחרת, ישנם תהליכים שעליכם לעבור וכן תנאי עבודה לנוער שעליכם להבין אותם כדי לעמוד על המגיע לכם ועל זכויותיכם:

 • לפני שמתחילים: טרם תחילת העבודה יש להוציא פנקס עבודה. את הפנקס מוציאים בלשכת התעסוקה בעירכם. יש להגיע עם אישור רפואי על כשירות לעבודה, 2 תמונות פספורט וצילום של תעודת הזהות של ההורים עם הספח.
 • שעות עבודה: אין להעסיק בני נוער מעל ארבעים שעות בשבוע ומעל שמונה שעות ביום.
 • אין להעסיק בני נוער בשבתות
 • אין להעסיק צעירים מתחת לגיל 16 אחרי השעה שמונה בערב
 • אין להעסיק בני נוער מעל גיל 16 ועד גיל 18 אחרי השעה עשר בלילה
 • יום עבודה בן מעל שש שעות מחייב את המעסיק במתן הפסקה רצופה של חצי שעה ועוד רבע שעה נוספת במהלך היום.
 • על המעסיק לאפשר לנוער לומד להגיע ללימודים. חל איסור על פגיעה בתנאי העבודה של נוער לומד בשל הלימודים.
 • בני נוער זכאים לקבלת 18 ימי חופשה שנתית בתשלום.
 • בני נוער לא יוכלו לעבוד בעבודות שיש בהן סכנה גופנית, או בעבודות שאינן הולמות מבחינת התכנים שלהן. תנאי זה מעוגן בחוק תקנות עבודת הנוער, התשנ"ו- 1955.
  את רשימת העבודות האסורות והמוגבלות לבני נוער תוכלו למצוא באתר משרד הכלכלה.

 מבקשים להבין סוגיות נוספות בנושא זכויות עבודה נוער, חוקים ותנאי העסקה, הטבות ומגבלות? נתקלתם בעוולה במקום העבודה המעסיק בני נוער? מלאו את פרטיכם בטופס אשר בפורטל ותקבלו יעוץ, סיוע וליווי של עורכי דין מומחים בדיני עבודה, ללא כל התחייבות.

רוצים לקבל מידע נוסף על זכויות עבודה לנוער?זקוקים למענה על סוגיה שתעוררה סביב העסקת נוער בעבודה? השאירו את פרטיכם בהליך קצר ופשוט וקבלו מידע נוסף מענה על שאלות ויעוץ מקצועי של גורמים מומחים בדיני עבודה וזכויות נוער בעבודה. חסכו זמן וכסף וקבלו סיוע וייעוץ ללא כל התחייבות מצידכם.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות