דף הבית » אינדקס מחלות » דלקת כרונית של שלפוחית השתן

דלקת כרונית של שלפוחית השתן

דלקת כרונית של שלפוחית השתן (Chronic cystitis) היא מצב בו יש הופעה חוזרת של דלקות בדרכי השתן התחתונות, זאת בניגוד לדקת אקוטית בדרכי השתן אשר מופיעה פעם אחת ונעלמת לאחר טיפול. דלקת זו נפוצה בנשים יותר מאשר בגברים, בעיקר בנשים מעל גיל 30 ובשכיחות גבוהה יותר בנשים מעל גיל 50.

הגורמים לדלקת כרונית של שלפוחית השתן

הגורם העיקרי לדלקת בדרכי השתן הוא החיידק E.coli.

גורמים המגבירים את הסיכון לחלות בדלקת בשלפוחית השתן הם:

  • מין – דלקת בדרכי השתן נפוצה יותר בנשים בגלל המבנה האנטומי והקרבה של דרכי השתן לפי הטבעת.
  • קיום יחסי מין בתדירות גבוהה.
  • היסטוריה משפחתית – במשפחות מסוימות קיימת נטייה מוקדמת להתפתחות דלקות בדרכי השתן התחתונות.
  • מבנה לא תקין של דרכי השתן התחתונות כתוצאה ממום מלידה שגורם להתרוקנות חלקית של שלפוחית השתן, מום זה גורם להצטברות שתן למשך זמן ממושך בשלפוחית השתן כך שהסיכוי לשגשוג החיידקים ולהתפתחות דלקת עולה.
  • שימוש בקטטרים למתן שתן בחולים מאושפזים.
  • מחלת הסוכרת וחולים עם פרוסטאטה מוגדלת.

אבחון דלקת כרונית של שלפוחית השתן

ברוב המקרים האבחנה מתבססת על הופעת סימפטומים בלבד. במקרים מורכבים יותר או במקרים שאינן ברורים ניתן לאשש את האבחנה על סמך בדיקות שתן לנוכחות ניטריטים וספירת תאי הדם הלבנים שיכולים להעיד על דלקת. בנוסף, ניתן לבצע תרבית שתן ובמידה ויש דלקת תופיע צמיחה של חיידקים בכמות רבה על גבי התרבית.

סימפטומים של דלקת כרונית של שלפוחית השתן

תסמינים המאפיינים דלקת בדרכי השתן התחתונות כוללים בין היתר: כאבים בעת מתן שתן, תכיפות במתן שתן ודחיפות במתן שתן. לעיתים, בחולים מבוגרים או צעירים במיוחד התסמינים יכולים להיות מעורפלים יותר ויקשו על האבחנה.

דרכי טיפול בדלקת כרונית של שלפוחית השתן

מכיוון שהגורם העיקרי להתפתחות של דלקת בדרכי השתן הוא חיידק, הטיפול המקובל הוא מתן אנטיביוטיקה (Antibiotic)כאשר בדלקות כרונית מומלץ על שימוש ממושך יותר ביחס לדלקת אקוטית.

טיפולים נוספים הקיימים הם:

  • Bladder distention – הליך בו מחדירים מצלמה זעירה לשלפוחית השתן וממלאים אותה בנוזל שמותח את דופן השלפוחית כך שניתן לראות אותה בבירור, הליך זה משמש כבדיקה לדופן השלפוחית למחלה בשם Interstitial cystitis אך נמצא כי הוא מקל על הסימפטומים ובכללם תחושת הכאב המתלווה לדלקת כרונית בדרכי השתן.
  • Nerve stimulation– הליך יעיל במקרים בהם קיימת בעיה מלידה בדרכי השתן הגורמת לכך שאין התרוקנות מלאה של שלפוחית השתן, בהליך משתילים משדר תחת העור באזור האגן, משדר זה נותן גירויים חשמליים בעוצמה נמוכה אל עבר העצב שאחראי על איזור האגן (Sacral nerve) ומאפשר ריקון מוחלט של שלפוחית השתן.

 

במידה והנך סובל מדלקת כרונית של שלפוחית השתן הנך עשוי להיות זכאי לזכויות מהמדינה, לפרטים נוספים בקר בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות