נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » אינדקס מחלות » נכות תפקודית

נכות תפקודית

בניגוד לנכות רפואית שנקבעת על ידי ועדה רפואית שמורכבת מרופאים מומחים, סוג תפקודי של נכות נקבע על ידי בית המשפט ומוגדר לפי קריטריונים אחרים. עם זאת, היכרות עם סוג כזה של נכות יכולה להיות רלוונטית עבור כל מי שמעוניינים לבדוק את זכאותם להגשת תביעה ולקבלת פיצוי כספי הולם

קריטריונים לקביעת נכות תפקודית

ההבדלים בין סוגים שונים של נכות חשובים על מנת שנוכל למצות זכויות רפואיות שעומדות לרשותנו בחוק. בשביל לקבל קצבת ניידות למשל לא מספיק להגיש תביעה או למלא מסמכים, כי חייבים לברר מראש איזה בדיקות מתבצעות על ידי ועדה רפואית שנדרשת לקבל החלטה בסוגיה. 

ספציפית עם נכות שאמורה להיקבע על ידי בית המשפט, הפונקציה היא כאמור לא רק בריאותית. המשמעות היא שיש כמה שיקולים אחרים שאותם מביאים בחשבון והם:

  • מה הגיל של הנפגע, מה השכלתו ואיזה השתלמויות הוא עבר
  • מה היה העיסוק והמקצוע של הנפגע לפני הפגיעה
  • מה מקום עבודתו של הנפגע ועד כמה הוא תלוי בו למחיתו
  • מה היו התכניות המקצועיות של הנפגע לפני הפגיעה ומה הסיכוי שהוא ישלים אותן
  • מה הסיכוי להסבה מקצועית של הנפגע ואיזה אפשרויות עומדות בפניו
  • מה הסיכוי של הנפגע לחזור ולעבוד במקצוע שלו או במקום העבודה לפני הפגיעה
  • מה הצפי להפסד כושר השתכרות בעתיד הקרוב והרחוק מצד הנפגע ובני משפחתו

כל הפרמטרים לעיל מצביעים על ההבדלים המשמעותיים בין סוגים שונים של נכות. בעוד את הנכות הרפואית הנקבעת על ידי ועדה רפואית קובעים בלי קשר לגיל של הנפגע או לעיסוק שלו, דווקא בנכות שנקבעת על ידי בית המשפט אלו הפרמטרים שמקבלים את מלוא תשומת הלב. לאחר מכן, אפשר להשתמש בקביעת בית המשפט כדי להחליט האם ולמי לתת תו נכה לרכב או איזה קצבאות להקצות עבורו.

הגדרת נכות לקבלת פיצוי כספי

הגדרה של אדם כנכה היא משמעותית מאוד גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך. בטווח הקצר, היא משפיעה למשל על היכולת של כל אחד ואחת מאיתנו לפנות אל גופים רשמיים שונים ולבקש פיצוי וסיוע כספי. 

בין היתר, את הפיצוי והסיוע ניתן לקבל למשל בדמות מלגות, מענקים, קצבאות ועוד. בטווח הארוך, הגדרת הנכות קובעת את הפרמיה שנשלם לחברות הביטוח ואת היכולת להתנהל מול גופים רשמיים גם מבחינת תעסוקה או סיוע רפואי.

הבדלים בין סוגים שונים של נכות

העניין הוא שיש הבדלים בין סוגים שונים של נכויות. סוג אחד של נכות הוא זה שנקבע על ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי או של כל גוף מוכר אחר. זו נכות רפואית, שאותה מגדירים על פי קריטריונים אובייקטיביים. המשמעות של נכות רפואית היא מרחיקת לכת מעצם זה שהיא משפיעה על ההתנהלות הישירה שלנו מול המוסד לביטוח לאומי, אבל היא לא היחידה שקיימת.

סוג נוסף של נכות הוא זה שנקבע על ידי בית משפט ומכונה נכות תפקודית. כאן מדובר אמנם על נכות שנקבעת על ידי גורם שהוא אינו רפואי, אבל היא עדיין מוגדרת על פי פרמטרים אובייקטיביים. לאחר בדיקת המקרה, על בית המשפט להכריע האם מדובר בנכות שמזכה את הנפגע בפיצוי כספי. 

קצבת נכות – מה צריך כדי לקבל אותה?

קצבת נכות היא אחת הדרכים הכי טובות לסייע לבעלי מוגבלויות או נכים שסובלים מקושי לתפקד. בשביל לקבל קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי, יש צורך להציג מצד אחד שיעור מסוים של נכות רפואית ולעמוד מול ועדה רפואית שמורכבת ממומחים – אך מצד שני גם להראות עמידה בשיעור מינימום של נכות תפקודית. 

במילים אחרות, גם בית המשפט וגם ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי צריכים לשתף פעולה על מנת שאזרחים יקבלו קצבת נכות. מנגד, לא חייבת להיות סינרגיה בין אחוזי הנכות בכל סוג של נכות: כך במקרים מסוימים הנכות הרפואית היא בשיעור גבוה, אבל הנכות התפקודית היא אפסית, גבוהה יותר, דומה, או נמוכה יותר. 

טיפים למיצוי זכויות רפואיות

אנשים שנמצאים במצב של נכות מכל סוג בדרך כלל לא מודעים לזכויות שמגנות עליהם. כפועל יוצא מכך, עלול להיווצר מצב שבו הם אינם ממצים את הזכויות הרפואיות ולא מגישים תביעה למוסד לביטוח לאומי או לגופים אחרים.

הפתרון הוא להתייעץ עם בעלי מקצוע שמגיעים מהתחום ומכירים אותו. לכל הפחות, ניתן להעביר לאותם בעלי מקצוע את האחריות על בדיקת הנושא לעומק. לאחר מכן, כל שנותר הוא למלא את המסמכים הרלוונטיים ולהגיש את התביעה אל בתי המשפט, אל המוסד לביטוח לאומי או אל שאר הגופים.

דרגת אי כושר השתכרות בעבודה או אי יכולת לתפקד כרגיל במשק בית עלולה להגיע למצב של נכות. אבל בניגוד לנכות רפואית שנקבעת על ידי ועדת מומחים המורכבת אך ורק מרופאים, את הנכות שקשורה לתפקוד קובעים בבית משפט לפי פרמטרים אובייקטיביים אך עקיפים ושאינם רק פיזיולוגיים או קוגניטיביים.

שאלות ותשובות

מהי ועדה רפואית?

ועדה רפואית כפופה לביטוח לאומי ותפקידה לבחון את מצבו הרפואי של המבוטח. החלטת הוועדה הרפואית משפיעה על אחוזי הנכות ועל הסיכוי לקבל סעדים וקצבאות.

מהי דרגת אי כושר עבודה?

לפי המוסד לביטוח לאומי יש ארבע דרגות אי כושר עבודה: של 60%, 65%,74% או 100%. 

איך קובעים את סכום הפיצוי המגיע לתובע?

לפי נכות רפואית ותפקודית ובהתאם להחלטות של ועדה רפואית, בית משפט והגורמים המוסמכים.

מה משפיע על יכולת ההשתכרות של הנפגע?

המקצוע שבו הוא עסק לפני הפגיעה, הגיל והיכולת שלו להשתקם. כמו כן, יש להביא בחשבון את היכולת של הנפגע לבצע הסבת קריירה ולהתחיל מקצוע חדש.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!