נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות נכים » נכות נפשית

נכות נפשית

נכות נפשית, בהקשר של המוסד לביטוח לאומי, מתייחסת למגוון מצבים המשפיעים על תפקודו הנפשי של האדם – כגון ליקויים קוגניטיביים, הפרעות רגשיות ובעיות התנהגותיות. לפיכך, סוג כזה של נכות מוכר לתביעת קצבאות וקצבאות סיעוד בדומה לנכות פיזית.

מהי נכות נפשית?

ההבדל בין מוגבלויות נפשיות ופיזיות טמון בעיקר בביטוי שלהן. בעוד שלעיתים קרובות נכויות פיזיות נראות לעין ומשפיעות בעיקר על היכולות הפיזיות של הפרט, מוגבלויות נפשיות אינן תמיד גלויות למתבונן ומשפיעות בעיקר על תפקודים קוגניטיביים, רגשיים והתנהגותיים. הבחנה זו חיונית בהבנת האופן שבו נכויות אלו נתפסות ומוערכות.

אחוזי נכות נפשית ביטוח לאומי – לפי החלטת הוועדה הרפואית

הקצבה שמקבל יחיד תלויה ברמת אי הכושר שנקבעה על ידי הוועדה הרפואית.

 •  לזכאות לקצבת נכות כללית על הוועדה לקבוע נכות רפואית של 60% לפחות
 •  40% במקרים של ריבוי ליקויים רפואיים עם ליקוי אחד לפחות בשיעור של 25%.
 •  לעקרות בית נדרש שיעור נכות רפואית של 50%. 
 • דרגת אי הכושר, שיכולה להיות 60%, 65%, 74% או 100%, משפיעה על גובה הקצבה.

ההבדל בין 40 אחוז נכות נפשית ביטוח לאומי לבין 50 אחוז נכות נפשית ביטוח לאומי או מצד שני 10 אחוז נכות נפשית קשורה להחלטת הוועדה הרפואית. 

כמה כסף מקבלים מביטוח לאומי על נכות נפשית

 • בדרגה מלאה של 75% או 100% מקבלים 4,291 ש"ח
 • בדרגה חלקית בשיעור 74% מקבלים קצבה של 2,925 ש"ח
 • בדרגה חלקית בשיעור 65% מקבלים קצבה של 2,636 ש"ח
 • בדרגה חלקית בשיעור 60% מקבלים קצבה חודשית של 2,476 ש"ח. 

תהליך קבלת ההכרה בנכות נפשית וקבלת קצבאות או קצבאות מהביטוח הלאומי בישראל כרוך במספר שלבים שלכל אחד מהם תפקיד מכריע בקביעת הזכאות והיקף הקצבאות. במידה ונקבעת קצבת נכות חודשית, היא ניתנת בהתאם לדרגת אי כושר העבודה.

ועדה רפואית ביטוח לאומי נכות נפשית והשפעתם על המבוטח

עוד ראוי להזכיר כי תהליך קביעת נכות נפשית הינו רגיש ומטרתו להיות הוגן ואובייקטיבי ככל הניתן. מטרת הוועדה היא להבטיח שאנשים הזקוקים באמת לתמיכה עקב מוגבלות נפשית יזוהו ויינתן להם ההטבות המתאימות. לתהליך זה יש חשיבות מכרעת בשמירה על זכויותיהם וצרכיהם של אנשים עם מוגבלות נפשית, תוך הבטחת התמיכה וההכרה המגיעים להם.

קבלת קצבת נכות נפשית

התהליך מתחיל בהגשת תביעה, המהווה שלב ראשון מכריע לכל מי שעומד בתנאי הזכאות לקצבה. הטענה צריכה להיות נתמכת בתיעוד מקיף, כולל חוות דעת של אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש כמו פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים או פסיכולוגים. אם היו אשפוזים, יש לכלול גם סיכומים של אלה ולשתף פסיכיאטר ביטוח לאומי לגביהם. 

חשוב לציין, אם לאדם יש מספר מוגבלויות, יש לספק תיעוד עבור כל המצבים הרלוונטיים, שכן הדבר יכול להשפיע על ההערכה הכוללת של נכות רפואית.

הגדרת ועדה רפואית של נכות נפשית ביטוח לאומי

לאחר הגשת התביעה, נדרש הפרט לעבור בדיקה בוועדה רפואית. ועדה זו אחראית לקביעת דרגת הנכות הרפואית, בהתבסס על מגוון גורמים הכוללים:

 • חומרת המחלה,
 • הטיפול המתקבל
 • משך ותדירות תסמיני ההפרעה
 • היסטוריית אשפוז
 • תפקוד נפשי וחברתי
 • כושר עבודה
 • הצורך בפיקוח.

הערכות אלו מונחות על ידי סעיפים ספציפיים בתקנות הביטוח הלאומי, המהווים מסגרת להערכת נכויות

מה כולל שיקום ביטוח לאומי נכות נפשית?

קביעת נכות יכולה להתבצע הן באמצעות הביטוח הלאומי לקבלת קצבת נכות או באמצעות התייעצות עם פסיכיאטר מורשה, במיוחד למי שמחפש שירותים מסל השיקום של משרד הבריאות מבלי להתקשר עם הביטוח הלאומי. מסלול זה כרוך בהערכה של פסיכיאטר מוסמך ומתמקד בקביעת זכאות לשירותי השיקום של משרד הבריאות. עם זאת, הערכה זו אינה חלה על הליכי זכאות אחרים.

סל שיקום ביטוח לאומי הטבות במקרים של מספר מוגבלויות

במקרה של מספר מוגבלויות או מחלות, ניתן לקבוע נכות משוקללת המקיפה את כל התנאים. הערכה מקיפה זו יכולה להשפיע על זכויות וקצבאות מעבר לסל השיקום. ראוי לציין כי אנשים שכבר הוכרו כנכים על ידי הביטוח הלאומי אינם יכולים להגיש בקשה למסלול אישי לשיקום ועליהם לנצל את הזכויות הניתנות על ידי הביטוח הלאומי.

נכות נפשית השלכות ותנאי זכאות

קביעה האם אדם סובל ממוגבלות נפשית היא תהליך מורכב. המוסד לביטוח לאומי מסתמך על הערכות שנעשתה על ידי ועדה רפואית לשם קביעה זו. ועדה זו מורכבת בדרך כלל מאנשי מקצוע בתחום הבריאות המתמחים בהיבטים שונים של בריאות הנפש. 

תהליך ההערכה כולל הערכה מקיפה של ההיסטוריה הרפואית של הפרט, מצב בריאות הנפש הנוכחי והשפעת המצב על חיי היומיום שלו. הוועדה רשאית להשתמש בכלי אבחון שונים, ראיונות ושיטות נוספות על מנת לברר את היקף הנכות.

שאלות ותשובות

איך מגדילים את הסיכוי לקבל קצבה בגין נכות נפשית?

חשוב לצרף את כל המסמכים הנדרשים כדי להבטיח סקירה מקיפה של המקרה. לאחר הגשת התביעה יקבל התובע זימון לוועדה רפואית המהווה מרכיב קריטי בהליך ההערכה. אם רוצים להגיש תביעה לגמלה לילד נכה, יש להוריד את טופס 7821 ביטוח לאומי.  בשביל תביעה לקצבת נכות כללית ובקשה להענקה מטעמי צדק, או במילים אחרות טופס 7801, יש לדאוג למלא טופס 7801 להדפסה. 

מתי קובעים דרגת אי כושר עבודה בגלל הנכות הנפשית?

אם הועדה הרפואית קובעת נכות רפואית של 60% לפחות, או לפחות 40% בגין מספר ליקויים כאשר אחד לפחות בשיעור של 25%, או לפחות 50% לעקרת בית, התיק מועבר לאחר מכן לפקיד תביעות לקביעת דרגת אי הכושר. צעד זה חיוני שכן קיימות זכויות המוקנות בגין אחוזי נכות רפואית, ללא קשר לקביעת דרגת אי הכושר או הזכאות לקצבת נכות.

איך נקבעת זכאות לקצבה בגלל נכויות נפשיות?

הזכאות לקצבה היא תוצאה של אחוזי הנכות שנקבעו על ידי הוועדה הרפואית ודרגת אי הכושר שנקבעה על ידי פקיד התביעות. אם התובע זכאי לקצבה, היא מתחילה בדרך כלל 90 יום מרגע קביעת אי הכושר, עם תשלומים חודשיים לחשבון הבנק של המוטב. במקרים של 100% אי כושר שנקבעו ל-6 חודשים לפחות, הזכאות מתחילה מהיום ה-31 לאחר הקביעה.

איך מערערים על החלטה על הנכות הנפשית?

אם לא מרוצים מהחלטת הוועדה הרפואית, קיימת אפשרות לערער תוך 60 יום. כך גם אם לא מסתפקים ברמת אי הכושר שנקבעה. במקרה של ערעור, ניתן לפנות לסיוע משפטי חינם ממשרד המשפטים.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!