דף הבית » אינדקס תרופות » אריתרופויאטין Erythropoetin

אריתרופויאטין Erythropoetin

שם בעברית ואנגלית: אריתרופויאטין, Erythropoetin

שם מותג אמריקאי:Eprex (אפרקס), Aransep (אראנספ)

שם גינרי: אריתרופויאטין, Erythropoetin

מידע כללי על Erythropoetin

אריתרופויאטין הוא הורמון המיוצר בכליה, הורמון זה קשור בהתפתחות של תאי דם אדומים במח העצם וייצורו עולה בעקבות ירידה בכמות החמצן הזמינה לאדם. בחולי אי ספיקת כליות כרונית תפקוד הכליות הולך ומתדרדר והן מפסיקות לייצר את ההורמון הטבעי כך שיש ירידה בייצור כדוריות הדם האדומות ומתפתחת אנמיה.

הטיפול באריתרופויאטין קיים גם בחולי מחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס כיבית לצורך ייצור מוגבר של תאי דם אדומים מכיוון שחולים אלו יכולים לאבד דם עקב דימומים במערכת העיכול. בנוסף, ניתן לטפל בארתירופויאטין לצורך שיפור החלמת מח העצם בחולי סרטן המקבלים כימותרפיה.

מתן אריתרופויאטין מלאכותי משמש כיום כטיפול באנימה בחולי אי ספיקת כליות כרונית, התרופה קיימת בצורת זריקה הניתנת דרך הוריד או דרך השריר וגורמת לייצור של כדוריות דם אדומות ברמה תקינה. התרופה מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה – FDA, חייבת מרשם רופא ונמצאת בסל התרופות בישראל.

דרך הפעולה של Erythropoetin

התרופה הסינתטית אריתרופויאטין מחקה את פעולת ההורמון הטבעי בגוף ומשמשת כפקטור הגורם לעידוד יצירה של תאי דם אדומים (אריתרוציטים, Erythrocytes) במח העצם.

תופעות לוואי של Erythropoetin

תופעות לוואי היכולות להופיע בזמן השימוש באריתרופויאטין כוללות בין היתר: כאבי ראש, כאבי מפרקים, חולשה, עייפות וסחרחורת. תופעות אלו הן תופעות הנפוצות יותר בתחילת הטיפול באריתרופויאיטין שלרוב חולפות מעצמן. תופעות נוספות שיכולות להופיע הן: בחילה, הקאות, שלשולים, כאבים בעצמות או בגפיים, בצקות, חולשת שרירים, שיעול, הפרשות מדרכי הנשימה, עלייה ברמת האשלגן בדם ועליה בלחץ הדם בחולים הסובלים מאי ספיקת כליות כרונית ומסרטן.

תופעות לוואי נדירות היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה הן: PRCA- חוסר יכולת של הגוף להגיב לתרופה ולייצר כמות מספקת של תאי דם אדומים במח העצם, תגובה זו יכולה לגרום לאנמיה חמורה המתבטאת בעייפות חמורה, סחרחורת וקשיי נשימה. בנוסף, מכיוון שתרופה זו ניתנת בזריקה לעור או דרך הוריד יכולות להופיע תופעות לוואי באזור ההזרקה כמו אדמומיות, כאב ותחושת צריבה.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Erythropoetin

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:נפיחות וכאבים חריגים בגפיים, תחושת כובד בחזה, קשיי נשימה, זיעה קרה, עילפון, הפרעות פתאומיות בראייה, הפרעות בהליכה או הפרעות בשיווי המשקל, חוסר תחושה פתאומי בידיים או ברגליים, כאב או לחץ בחזה המקרין לבטן או לזרוע, סחרחורת, פרכוסים, כאבי ראש חזקים ופתאומיים, תחושת בלבול, נפיחות בסיס העיניים ופריחה בעור.

תרופות תחליפיות ל – Erythropoetin

תרופות מסחריות המכילות את החומר אריתרופויאטין ומשווקות בישראל הן בין היתר: אפרקס (Eprex) ו – אראנספ (Aransep).

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות