דף הבית » אינדקס תרופות » תמיסת סליין היפרטונית Hypertonic saline

תמיסת סליין היפרטונית Hypertonic saline

שם בעברית ואנגלית: Hypertonic saline, תמיסת סליין היפרטונית

שם מותג אמריקאי: Hypertonic saline

שם גינרי: Hypertonic saline, תמיסת סליין היפרטונית

מידע כללי על Hypertonic saline

תמיסת סליין היפרטונית הינה תמיסה המכילה תערובת של נתרן וכלוריד בריכוז גבוה מריכוזם בדם (7%), תמיסה זו משמשת בטיפולי אינהלציה כתמיסה מכייחת (כלומר, תמיסה העוזרת להוציא כיח מדרכי השנימה), טיפול זה ניתן לחולי סיסטיק פיברוזיס כחלק ממשטר הטיפול במחלה כפי שהומלץ על ידי הקרן לציסטיק פיברוזיס (Cystic fibrosis).

דרך הפעולה של Hypertonic saline

חולי ציסטיק פיברוזיס סובלים בין היתר מהצטברות של ליחה צמיגית בדרכי הנשימה ומקושי בהוצאתה, הטיפול באינהלציות של תמיסת סליין היפרטונית עוזר לרכך את ההפרשות המצטברות בדרכי הנשימה וגורם לכך שלחולה יהיה יותר קל להשתעל ולהוציא את ההפרשות החוצה. בנוסף, אינהלציות של התמיסה ההיפרטונית עוזרים לשפר את תפקודי הריאות בטווח הקצר ולהפחית את אירועי ההחמרה של מחלת הציסטיק פיברוזיס בטווח הארוך. טיפול זה הינו חדש יחסית אך בשנים האחרונות הפך לטיפול קבוע בכל חולי ציסטיק פיברוזיס.

טיפולים נוספים היעילים בהוצאת הפרשות מדרכי הנשימה בחולי ציסטיק פיברוזיס הם פעילות גופנית ופיזיותרפיה נשימתית.

תופעות לוואי של Hypertonic saline

הטיפול באינהלציות של תמיסה היפרטונית הינו בטוח אך יכול לגרום להתכווצויות של דרכי הנשימה (מצב זה נקרא Bronchoconstriction) בחלק מן החולים, תופעה זו הינה ניתנת למניעה בכך שבזמן האינהלציות החולים יקבלו טיפול מקביל של תרופות הגורמות להרחבת דרכי האוויר.

תופעות לוואי נוספות היכולות להופיע בזמן השימוש באינהלציה הן: שיעול מוגבר, כאבים בגרון ותחושת לחץ בחזה.

תרופות תחליפיות ל – Hypertonic saline

תרופות מסחריות המכילות את החומר Hypertonic saline ומשווקות בישראל הן בין היתר: Hypertonic saline, תמיסת סליין היפרטונית.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות