דף הבית » זכויות בעבודה » שיקום מקצועי

שיקום מקצועי

מדי שנה מסייע המוסד לביטוח הלאומי למעל עשרת אלפים מבוטחים לשוב למעגל העבודה. יכול להיות שגם אתם זכאים לסיוע הזה. פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את כל המידע על שיקום מקצועי ותעסוקתי, על כל היבטיו.

שיקום מקצועי ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מעניק הטבות, סיוע וזכויות למבוטחים אשר חלו, נפצעו או נפגעו בתאונות שונות במהלך חייהם. המטרה היא לסייע לאותם נפגעים בשילובו מחדש בשוק העבודה, במטרה לסייע לו במישור הכלכלי, הרגשי, חיזוק בטחונו העצמי ושיפור חייו, מעבר לאספקט הכלכלי, גם באספקטים האישיים והחברתיים.

תהליך שיקום מקצועי מתבצע מול מספר סוגים של מקבלי קצבאות:

 • מקבלי קצבת נכות כללית
 • מקבלי קצבת נכות מעבודה
 • מקבלי תגמולים עקב פגיעה בפעולת איבה
 • מקבלי קצבת שאירים- שיקום מקצועי לאלמנות ואלמנים.

שיקום מקצועי מתבצע בהתאמה קפדנית לגיל מקבל הקצבה, ומצבו הגופני והרגשי. התהליך מסייע לזכאים לשיקום להשתלב בעבודה, באמצעות הכשרה מקצועית ולאחר מכן השמה בעבודה.

בשלב הראשון עומדת בפני הזכאים לשיקום מקצועי הבחירה ללמוד במוסדות שונים להשכלה גבוהה. במהלך לימודיהם הם זכאים לקבלת דמי שיקום ותשלומים נוספים. בתום הלימודים הם אף מופנים למקומות עבודה שונים.

התהליך נעשה בליווי עובדים סוציאליים הנותנים מענה לכל שאלה ומספקים שירותי ייעוץ, אבחון וגישות טיפוליות עדכניות.

שיקום תעסוקתי ביטוח לאומי- לבעלי נכויות

אדם שהוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי קבעה לו נכות רפואית לצמיתות, בגובה של לפחות עשרים אחוזים ועדיין לא הגיע לגיל פרישה, זכאי לקבלת שיקום תעסוקתי. הזכאות מותנית בעמידה במספר קריטריונים:

 • עקב נכותו אינו יכול לשוב למקום עבודתו הקודם או לעבוד בעבודה בעלת מאפיינים דומים.
 • כדי לעבוד בתחום שיתאים למגבלותיו החדשות, עליו לעבור הכשרה מקצועית.
 • הנפגע נמצא מתאים להליך של שיקום מקצועי, למשל יכולת שיתוף פעולה בהליך ויכולת השתלבות כעובד רגיל בשוק העבודה החופשי.

אם נכה נמצא לא מתאים לשיקום מקצועי, ניתן לבדוק את האפשרות להעביר את זכאותו לשיקום זה לבן או בת הזוג, ובתנאי שבן הזוג מתגורר עם הנכה באופן קבוע, הוא מקבל תוספת המגולמת בקצבת הנכות של הנכה ועדיין לא הגיע לגיל פרישה.

שיקום מקצועי ביטוח לאומי- נפגעי עבודה

נפגעי עבודה זכאים לשיקום מקצועי אם הם עומדים במספר קריטריונים:

 • לנפגע העבודה נקבעה דרגת נכות צמיתה בגובה של לפחות עשרה אחוזים.
 • נקבעה דרגת נכות של פחות מעשרה אחוזים אולם רופא הביטוח הלאומי סבור כי המשך העבודה עלול לסכן את בריאותו ובטיחותו.
 • דרגת הנכות של הנפגע היא נמוכה מעשרה אחוזים אולם הנפגע סובל ממחלת מקצוע.
 • עקב הפגיעה בעבודה אין הנפגע יכול להמשיך ולעבוד בעבודתו הקודמת, א יהיה זקוק להכשרה מיוחדת שתאפשר חזרה למקום העבודה הקודם.

נפגעתם בעבודה או חליתם ואינכם יכולים לעבוד ולהשתכר כי שהיה טרם הפגיעה? יש לכם הזכות לשיקום מקצועי ולהכשרה בתחומים בהם תוכלו לעבוד ולפרנס את עצמכם בכבוד, בהתאם, ועל אף המגבלות שלכם.

פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם מידע מקיף ופורט ובמיוחד את מיטב היועצים, מומחים בדיני וחוקי המוסד לביטוח לאומי ודינים נוספים בעבודה. הם ישמחו לעמוד לרשותכם ולסייע לכם בקידום הליכי השיקום, עם חסכון ניכר בזמן ובכסף.

שיקום מקצועי ביטוח לאומי- אלמנות ואלמנים

אלמנות ואלמנים המוכרים במוסד לביטוח לאומי כמקבלי קצבת שאירים או שבן או בת הזוג שלהם נפטרו כתוצאה מתאונת עבודה זכאים לקבלת שיקום תעסוקתי אשר כולל ייעוץ, אבחון תעסוקתי, הכשרה מקצועית וליווי לאורך התהליך כולל בתהליך ההשמה בעבודה.

כדי לקבל את הזכאות לשיקום תעסוקתי, על האלמנות והאלמנים לעמוד בקריטריונים הבאים:

 • עקב התאלמנותם הם זקוקים להסבה מקצועית
 • הם חסרי מקצוע ואינם יכולים להתפרנס למחייתם
 • אינם זכאי להכשרה מקצועית מכל גורם או חוק אחר
 • הם מתאימים לדעתו של פקיד השומה להשרה מקצועית בהתחשב בהשכלתם, מצבם הבריאותי ויכולותיהם הגופניות.

שיקום מקצועי ביטוח לאומי- לנפגעי פעולות איבה

על פי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה משנת 1970, אדם שנפגע מאירוע טרור זכאי לקבלת תגמול, וכל הטבה אחרת, לה זכאים מבוטחים שחל עליהם חוק הנכים והחוק למשפחות חיילים שנספו במערכה.

כמו כן עומדים לרשותם שירותי מתנדבים וקבוצות תמיכה, להם ולבני משפחתם.

שיקום מקצועי- ההליך

השיקום המקצועי מתבצע באחד משני מסלולים: הכשרה מקצועית ורכישת השכלה גבוהה או שיקום כלכלי בעסק עצמאי.

פקיד השיקום של המוסד לביטוח לאומי מסייע לפונים בכל הנוגע למידע על זכויותיהם ועזרה בבחירת מסלול השיקום המתאים לצורכיהם. תוכנית השיקום נקבעת בהתאם לכישוריו של הזכאי לשיקום, יכולותיו הגופניות, רצונותיו וכן, בהתאם לאפשרויות התעסוקתיות הקיימות בשוק העבודה.

נכה שבוחר במסלול לימודים שלא מאפשר לו לעבוד למחייתו, זכאי לקבלת דמי מחייה בזמן הלימודים. גובה דמי המחיה נקבע בהתאם לדרגת הנכות ולמצבו המשפחתי של הנכה.

דמי הלימוד משולמים על ידי המוסד לביטוח לאומי לנכים עם דרגת נכות של עשרים אחוזים ומעלה ואם הם חסרי מקצוע, נדרשים להסבה מקצועית עקב פגיעתם ונכותם, או זקוקים להכשרה או להשתלמות מקצועית כדי לבסס את מקומם במקום עבודתם.

עוד מממן המוסד לביטוח לאומי את הוצאת הנסיעה ללימודים, ציוד לימודי, חונכות ושיעורי עזר ושירותי תמיכה והנגשה. תשלומים אל משולמים במשך כל תקופת הלימודים. תשלומים אלו ניתנים בנוסף לדמי השיקום והקצבה לה זכאי הנכה.

מבוטח עם נכות בדרגה של עשרים וחמישה אחוזים ומעלה, המעוניין במסלול שיקום כלכלי בעסק עצמאי, זכאי לקבלת החזר חד פעמי של מס קנייה על פריט שרכש לטובת העסק. ההחזר מותנה בסוג הציוד, שעליו להיות מסחרי וקשור במישרין למהות העסק ונועד לשיקום כלכלי ראשוני או לחיזוק עסק קיים שמשמש לנכה לפרנסתו. גובה ההחזר נקבע על ידי ועדה מיוחדת של המוסד לביטוח לאומי.

מבולבלים? מרגישים שאתם זקוקים לייעוץ והכוונה בנוגע לזכויותיכם בשיקום מקצועי? פורטל בשבילך ישמח לסייע לכם ולעשות סדר בדברים. אם אתם מעוניינים בשיקום מקצועי עקב נכותכם או מחלתכם, האפשרויות קיימות וצריך רק לדעת כיצד לממש אותן.

מלאו את פרטיכם בטופס המקוון המופיע באתר, בהליך קצרצר ובלתי מחייב ותוכלו לקבל מידע, יעוץ והכוונה בנוגע לכל מה שמגיע לכם, בדרך לגיבוש קריירה חדשה.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות