דף הבית » זכויות חולים » זכויות נשים החולות בסרטן השד

זכויות נשים החולות בסרטן השד

על אף שגם גברים עלולים ללקות בסרטן השד, מחלה זו עדיין מזוהה בעיקר עם נשים, שכאלף מהן נפטרות ממנה בישראל, מדי שנה. זוהי מחלה ממארת הנחשבת לקשה והחולים בה זכאים למגוון רחב של זכויות והקלות שמרתן לסייע במישור הכספי, הגופני והנפשי.

על המחלה

הנפוץ מבין סוגי סרטן השד הוא הקרצינומה. הטיפול בו כולל תרופות וטיפולים כימותרפיים בשלבים המוקדמים ובצורתו הקשה יותר, עלול הסרטן להתפשט ולהתפתח לגידול גדול ולשלוח גרורות לאיברים נוספים בגוף שלא ניתן להוציאם. ככל שהסרטן מטופל בשלבים מתקדמים יותר, סיכויי ההחלמה קטנים, מאחר והגרורות עלולות להגיע לאיברים חיוניים כמו מוח, כבד וריאות אותם לא ניתן להסיר, כפי שמסירים בחלק מהמקרים את השד עצמו, בשלבם מוקדמים יותר של המחלה.

סרטן השד היא מחלה קשה מנושא, לגוף ואף לנפש. בתקופה בה מקבלות נשים החולות בסרטן השד טיפולים כמו כימותרפיה, חלה ירידה דרסטית בכושר התפקוד היום יומי שלהן, בבית ובמקום העבודה. לכן, החליט החוק לסייע להן והעמיד לרשותן שורה של זכאויות והטבות במוסדות שונים, כמו המוסד לביטוח לאומי, קופת החלים ועוד.

זכויות נשים החולות בסרטן השד בקופות החולים

הזכויות המגיעות לנשים בקופות החולים הן קבלת כל התרופות הכלולות בסל התרופות של הקופה ומיועדות למחלה, בחינם. כמו כן זכאיות אתן נשים לפטור מתשלום עבור רופא מומחה וביקור במכונים ובמרפאות חוץ. למעשה, הן זכאית לכיסוי כל ההוצאות הקשורות למחלה, כולל טיפולים אונקולוגיים:

 • החזר נסיעות – קופות החולים מחזירות החזר כספי מלא בגין הוצאות נסיעה לטיפולים ובחזרה מהם. אם התבצעה הנסיעה בתחבורה ציבורית, תכסה הקופה חמישים אחוזים מההוצאה.
 • מימון שתל לשד – משרד הבריאות משתתף במימון 75 אחוזים מעלות השתל (פרוטזה), במקרים בהם בוצעה כריתת שד.
 • פאה נוכרית – אחת מתופעות הלוואי בטיפולים היא נשירת שיער. קופות החולים משתתפות במימון פאות נוכריות. גובה ההשתתפות משתנה בין הקופות, בהתאם למדיניות הקופה.
 • השתתפות בטיפולי שיניים – ההקרנות והטיפולים התרופתיים גורמות לנזקים בשיניים. נשים החולות בסרטן השד וזקוקות לטיפולי שיניים בעקבות הטיפולים במחלה, זכאיות להנחה של חמישים אחוזים עבור טיפולי שיניים משקמים ומשמרים לפני תחילת הטיפולים הכימותרפיים ולמאה אחוזי מימון לכל טיפולי השיניים לאחר שסיימה את הטיפול הכימותרפי.

זכויות נשים החולות בסרטן השד במס הכנסה

במידה והביטוח הלאומי קבע לאשה שחלתה תשעים אחוזי נכות רפואית ומעלה, היא תהיה זכאית לפטור מתשלומי המס. פטור זה יכול להיות זמני או קבוע. ניתן להגיש את הפטור רטרואקטיבית עד לשש שנים אחורנית ולקבל החזרי מס בעקבות המצב הרפואי.

קיבלתם אחוזי נכות של מעל תשעים אחוז? זכרו כי אתן יכולות לקבל החזרי מס רטרואקטיבית! נתקלתן בבעיה, בירוקרטיה סבוכה וסחבת מרובה? פורטל בשבילך מעמיד לרשותכן מגוון רחב של יועצי מס, עורכי דין ויועצים נוספים שישמחו לסייע לכן לקצר את ההליכים ולחסוך זמן יקר וכסף רב.

זכויות נשים החולות בסרטן השד בעבודה

הטיפול במחלה דורש היעדרות מעבודה לצורך קבלת טיפולים ולצורך התאוששות מהם. אשה החולה בסרטן השד זכאית לשוב לעבודה, זאת לפי חוק שוויון זכויות בעבודה לאנשי עם מוגבלויות.

חוק המגן שומר על זכויות האשה העובדת. היא זכאית לקבל קידום בהתאם לוותק ולכישורים ועל המעביד חל איסור להפלות אותה או שלא לקבל אותה לעבודה בשל מחלתה. היא זכאית לקבלת דמי מחלה, בגובה של שבעים חמישה אחוזים משכרה, בגין כל יום היעדרות, החל מהיום הרביעי ואף מוגנת מפיטורין בזמן המחלה. אם בכל זאת החליטה להתפטר מעבודתה בשל מצבה הבריאותי, זכאית אשה חולה בסרטן השד למלוא פיצויי הפיטורין, כמוה גם בן משפחה קרוב, למשל בעל או אמא, שבחר להתפטר אף הוא כדי לטפל בה.

זכויות נשים החולות בסרטן השד בביטוח לאומי

הגדרת נכות של המוסד לביטוח לאומי מתייחסת למצבים ותרחישים שונים, כך שנשים החולות בסרטן השד יכולות , במצבים מסוימים, להיחשב על ידי מוסד זה כנכות. באפשרותן לפנות בבקשה לוועדה רפואית שתקבע את זכאותן לקצבת נכות.

גובה קצבת הנכות מחושב על ידי הביטוח הלאומי, ואף משול על ידיו, בהתאם לחומרת המחלה ודרגת הנכות שנקבעה בוועדה הרפואית. כמו כן נאמד אי כושר ההשתכרות של החולה בעקבות המחלה ונקבע באחוזים.

עוד זכאיות נשים החולות בסרטן השד לקבלת שיקום מקצועי והשלמת הכנסה, בהתאם, כאמור, ליכולת ההשתכרות שלהן, בהשוואה לשכרן טרם המחלה.

זכויות נשים החולות בסרטן השד – כללי

אשה שחלתה והוגדרה נכה, זכאית לפטור מתשלומים שונים:

 • פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי וקופת חולים
 • הנחה בתשלומי ארנונה
 • השתתפות/ סיוע בשכר דירה
 • הנחה באגרת חינוך
 • הנחה עבור שירותי טלפון קווי
 • הנחה בנסיעות בתחבורה הציבורית
 • הנחה במס רכישה
 • הנחה במנהל מקרקעי ישראל

סרטן השד הוא מחלה קשה ומורכבת הפוגעת בכל תחומי החיים של האשה שחלתה בו, כולל רגשית ונפשית. קשה להתמודד עם הטיפולים ועם החשש מהעתיד לבוא וזה הזמן בו המדינה נרתמת לסייע לנשים החולות בסרטן השד.

יחד עם זאת, לא תמיד מובהרות זכויות נשים החולות בסרטן השד במלואן. חשוב להבין את מלוא הזכויות כדי להקל על ההתנהלות היום יומית, ולו במעט. בפורטל בשבילך תמצאו לא רק את המידע המקיף והעדכני ביותר בנוגע לזכויותיכן, אלא גם את הסיוע המקצועי, הייעוץ והייצוג, במידה ויעלה הצורך.

מלאו את פרטיכן בטופס המצוי באתר ובאופן בלי מחייב. אנו נסיע לכן ככל שנדרש על ידי יועצים ואנשי מקצוע הבקיאים בתחום, כל הדרך עד למימוש הזכויות.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות