נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות בעבודה » זכויות עובדים זרים

זכויות עובדים זרים

אדם שהיגר למדינה אחרת בה מעמדו אינו של אזרח או תושב ומטרת הגעתו היא עבודה, נקרא עובד זר. במדינת ישראל עובדים זרים הם כבר חלק משמעותי ממנה בעשורים האחרונים. גם עובדים זרים, ועל אף אי היותם תושבי ואזרחי המדינה, זכאים לקבלת זכויות.

זכויות עובדים זרים לסיעוד

אדם המגיע לישראל שלא למטרת טיול או ביקור ויש לו אישור עבודה, נחשב עובד זר. יצוין כי עובד זר שאין לו היתר עבודה ואשרת עבודה מצוי בסכנת גירוש מהארץ. העבודה השכיחה ביותר לשמה מגיעים עובדים זרים לישראל היא סיעוד. פירוש הדבר הוא סיוע לאדם, תושב ישראל, שהוכר כזכאי לקבלת סיוע מאחר ואין ביכולתו לבצע מטלות יום יומיות באופן עצמאי,לרוב יהיה זה סיעוד לאוכלוסיית הקשישים בשראל. האפשרות להכניס עובדים זרים לסיעוד קיימת מאז נחקק חוק סיעוד בשנת 1984. כיום מועסקים בישראל כששים אלף עובדים זרים לסיעוד. זכויות עובדים זרים בישראל הן רבות וחשוב להכיר אותן, הן כעובדים והן כמעסיקים, מאחר ואי עמידה בתקנות ובחוקים מצד המעסיק, היא עבירה פלילית.

 • חוק שכר מינימום- עובדים זרים זכאים לקבלת שכר מינימום בסכום העדכני שלו וגובה זהה לשכר מינימום אותו מקבל עובד שהוא תושב או אזרח ישראלי.
 • מנוחה שבועית- על פי חוק, זכאים עובדים זרים למנוחה רציפה של שלושים ושש שעות.
 • דמי מחלה- עובדים זרים זכאים לקבלת ימי מחלה בתשלום. בגין כל חודש עבודה יקבלו יום וחצי מחלה בתשלום ועד לצבירה של 90 ימי מחלה התשלום מתבצע כנגד הצגת אישור מחלה מרופא.
 • חופשה שנתית- עובדים זרים זכאים לקבלת ימי חופשה במהלך עבודתם. הם אינם זכאים לקבוע את מועד יציאתם לחופשה וההסדר נקבע על ידי המעביד. יחד עם זאת, מצופה מהמעביד לגלות התחשבות ורצון טוב ולהתחשב ברצונו של העובד.

ימי החופשה השנתית מחושבים לפי ותק העבודה שלו.

 • דמי חופשה- עובדים זרים זכאים לתשלום בגין ימי החופשה שנטלו בהתאם לזכאותם. גובה דמי החופשה יהיה בהתאם לשכרו וישולמו רק עם צאתו של העובד לחופשה.

נתקלתם בעוולה שנעשתה לעובד זר? מבקשים להבין כיצד ניתן לפעול למימוש זכויות עובדים זרים ולסייע לאוכלוסייה המקופחת ביותר בישראל? בפורל בשבילך תמצאו, בנוסף למידע מקיף, את מגוון רחב של עורכי דין, מומחים בזכויות אלו, שיחסכו לכם זמן חיפוש יקר וכסף רב.

 • פדיון חופשה- עובד זר לסיעוד אשר מפסיק את עבודתו מכל סיבה שהיא ועומדם לזכותו ימי חופשה אותם לא ניצל, זכאי לקבל תשלם עבור אותם ימים.
 • ימי חג- עובדים זרים לסיעוד זכאים לקבל תשעה ימי חג בשנה לבחירתם, מתוך רשימת החגים הרשמיים הנחגגים במדינתם. יום חג שחל ביום המוחה השבועי של העובד אינו מחייב את המעביד בתשלום. שווי יום חג הוא 258 ₪, נכון לשנת 2014.
 • דמי הבראה- עובד זר שעובד לפחות שנה מלאה אחת אצל אותו העסיק זכאי לקבלת דמי הבראה. דמי הבראה ליום, נכון לשנת 2014 הם בגובה 378 ₪.
 • ביטוח רפואי- מעסיק של עובד זר מחויב לבטחו בביטוח זה.
 • פיצויי פיטורין- עובד זר שעבד לפחות שנה אחת רצופה במקום עבודה ופוטר, זכאי לקבלת פיצויים בגין פיטוריו לפי תחשב של שכר חודש אחד עבור כל שנה בה עבד. אם העובד הסיעודי מקבל את שכרו, או חלק ממנו, מחברת הסיעוד הוא יקבל מאותה חברה את חלקו בפיצויים במידה ולא ישבץ לתפקיד חדש.
 • פנסיה- החל משנת 2008 נכנס לתוקף החוק שקובע הפרשת דמי פנסיה  ופיצויים לעובדים זרים. את ההפרשה מבצע המעסיק. חובת ההפרשה חלה אחרי ששה חודשי עבודה ומתחילה מהחודש השביעי להעסקתו. הזכות לקבלת הפרשת לפנסיה חלה גם על עובדים זרים שאינם זכאים לפיצויים על פי חוק.

 קו לעובד עובדים זרים

בישראל פועלת עמותה ללא מטרות רווח בשם קו לעובד. הארגון מעניק ייעוץ וסיוע משפטי לעובדים זרים המועסקים בעבודה, גם כאלו שאין להם אשרת עבודה. ארגון קו לעובד הוקם בשנת 1991 וכיום הוא מפעיל שלושה סניפים ומאות מתנדבים בנוסף לאנשי הצוות. העמותה מסייעת להגן על זכויותיהם של עובדים זרים ועל זכותם לממש אותן, כולל באמצעות הפניית העובדים לקבלת ייצוג משפטי והגשת עתיקות לבתי המשפט. מידע נוסף על פעילות עמותת קו לעובד, כולל מספרי טלפון וכתובות הסניפים ניתן למצוא באתר: https://www.kavlaoved.org.il/ אם אתם מעסיקים עובדים זרים ומעוניינים להבין את זכויותיהם במלואן, אם נתקלתם בעובד זר שזכויותיו מקופחות, זה הזמן למלא את פרטיכם בטופס המקוון כאן, באתר בשבילך, ולקבל מידע וסיוע משפטי מידיהם של מומחים בתחום שישמחו לתת מענה לכל פנייה.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!