דף הבית » אינדקס תרופות » אינטרפרון בטא Interferon beta 1a

אינטרפרון בטא Interferon beta 1a

שם בעברית ואנגלית: אינטרפרון בטא  Interferon beta 1a

שם מותג אמריקאי: Avonex, Rebif, CinnoVex

שם גינרי: אינטרפרון בטא, Interferon beta 1a

מידע כללי על Interferon beta 1a

Interferon beta 1a הוא חלבון ממשפחת הציטוקינים המיוצר בעזרת הנדסה גנטית ומשמש לטיפול בטרשת נפוצה (Multiple sclerosis) המאופיינת במהלך התלקחותי הפוגתי (Relapsing – remitting). מהלך זה הינו המהלך השכיח ביותר בחולי טרשת נפוצה ובעת אבחנת המחלה רוב החולים נכללים בהגדרה זו, החולים סובלים בממוצע מהתלקחות (התלקחות מאופיינת בהתקפים – הופעה של סימפטומים לתקופת זמן מוגבלת) אחת או שתיים במשך השנה עם שיפור טוב עד מלא בחסרים הנוירולוגים בין ההתקפים, אך עם נטייה להחמרה בתסמינים במהלך הזמן.

במחקרים שנעשו לבדיקת יעילות הטיפול בInterferon beta 1a – בחולי טרשת נפוצה עם מהלך התלקחותי הפוגתי הוכח שהטיפול באינטרפרון מפחית את מספר ההתקלחויות של המחלה ומאט את קצב התפתחות המחלה. בנוסף, הוכח כי חולי טרשת נפוצה הנוטלים את התרופה מפתחים פחות לקויות ונכויות כתוצאה מהמחלה ופחות אזורי נזק מוחיים.

תרופה זו מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה – FDA. אין להשתמש ב – Interferon beta 1a אם ידועה על רגישות לאחד ממרכיבי התרופה, בזמן הריון ובחולים הסובלים מדיכאון חריף.

דרך הפעולה של Interferon beta 1a

מנגנון הפעולה של Interferon beta 1a אינו ברור לחלוטין, ידוע שהתרופה מחקה את פעילות Interferon beta 1a שקיים בגוף האדם ותפקידולאזן בין הביטוי של חומרים המעודדים דלקת לבין חומרים המונעים דלקת במוח. בנוסף, Interferon beta 1a מפחית את מעבר התאים הדלקתיים מזרם הדם אל המוח ובאופן כללי גורם להפחתה בתהליך הדלקתי בתאי המוח.

בניסויים מעבדתיים, Interferon beta 1a גרם להפחתה בייצור של לימפוציטים (סוג של תאים במערכת החיסון) שקשורים בהתפתחות של טרשת נפוצה.

תופעות לוואי של Interferon beta 1a

Interferon beta 1aזמינה רק בצורת זריקות ויכולה לגרום לתופעות עוריות באזור ההזרקה. תופעות אלו נפוצות יותר בהזרקה תת -עורית ומופיעות בשכיחות גבוהה יותר בנשים. הביטויים של התופעות העוריות יכולות להיות: אודם, כאב, דלקות, נפיחות, שינויי צבע בעור ובמקרים חמורים נמק שיוביל להפסקת הטיפול. תופעות הלוואי העוריות ומופיעות בדרך כלל בתוך ששת החודשים הראשונים לטיפול ולרוב תדירותם דועכת לאחר מכן.

תופעות לוואי נוספות קשורות לכך שInterferon beta 1aהוא חלבון שפועל באופן תקין בגוף האדם הוא להילחם בזיהומים ויראלים וכתוצאה מכך גורם להרבה מתופעות הלוואי של מחלות ויראליות כמו מחלת השפעת, תופעות היכולות להופיע הן: חום, כאבי שרירים, עייפות וכאבי ראש. תופעות אלו חולפות לאחר מספר טיפולים.

תסמינים נוספים היכולים להופיע בזמן השימוש ב -: Interferon beta 1a התכווצויות שרירים, ירידה במספר כדוריות הדם הלבנות בבדיקות דם, פגיעה בתפקודי הכבד, בחילות, שלשולים, הקאות, הפרעות במערכת העיכול וזיהומים של מערכת הנשימה העליונה.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Interferon beta 1a

במידה ומופיעה תופעת לוואי של התרופה שאינה עוברת או מופיעה החמרה בתופעת הלוואי יש לפנות לרופא המטפל.

תרופות תחליפיות ל – Interferon beta 1a

התרופה המסחרית המכילה את החומר Interferon beta 1a ומשווקות בישראל היא רביף (Rebif).

 

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות