דף הבית » זכויות חולים » חופשה ומחלה

חופשה ומחלה

איך תדעו אם אתם זכאים לימי חופשה וימי מחלה במקום העבודה או נכון יותר, מה מספרם? מה חובת המעביד בכל הנוגע לימים אלו וכיצד אתם יכולים לוודא אם עברתם את מכסת ימי המחלה השנתיים המגיעים לכם על פי חוק?

ימי מחלה

חוק דמי מחלה משנת 1976, תשל"ו, מגדיר מחלה כחוסר יכולת זמנית או קבועה של העובד לבצע את עבודתו, בהסתמך על ממצאם רפואיים שמעידים על מצב הבריאותי.

ימי מחלה שנתיים להם זכאי עובד על פי חוק הם:

  • פחות משנת עבודה- 1.5 ימי מחלה עבור כל חודש עבודה.
  • מעל שנה בעבודה- שמונה עשר ימי מחלה בשנה.

עובד שלא ניצל את ימי המחלה להם הוא זכאי, יכול לצבור אותם לשנים הבאות עד למקסימום של תשעים ימי מחלה בשנה.

תשלום בגין ימי מחלה

כל עובד זכאי לקבלת דמי מחלה בעת היעדרותו מעבודה בשל מחלתו. התשלום מתבצע החל מהיום השני להיעדרותו ובשיעור של חמישים אחוזים משכרו. החל מיום ההיעדרות הרביעי ועד לתום ימי המחלה, זכאי העובד לקבל דמי מחלה בגובה שכרו המלא. העובד לא זכאי לקבלת דמי מחלה בגין יום המחלה הראשון.

פורטל בשבילך מעמיד בפניכם מגוון עורכי דין מתחום דיני עבודה ששמחו לסייע לכם להתמודד עם כל עוולה או הפרת זכויות המגעת לכם במקום העבודה. סיוע זה חוסך לכם זמן וכסף בדרך למימוש זכויותיכם.

ימי חופשה

חוק חופשה שנתית 1951, התשי"א, מגדיר את ימי החופשה המגעים לעובד והתשלום בגינם. על פי החוק, מספר ימי החופשה נקבע בהתאם לוותק העובד במקום עבודתו:

  • ארבע שנות עבודה ראשונות- העובד זכאי לארבעה עשר ימי חופשה.
  • מהשנה הרביעית- כל שנה נוספת בעבודה מזכה את העובד ביום חופשה נוסף.
  • מהשנה הארבע עשרה- עשרים ושמונה ימי חופשה בשנה.

ימי חופשה להם זכאי העובד לא כוללים חופשת מחלה, חופשת לידה, ימי מילואים, ימי חג או ימי אבל. על המעסיק לשלם לעובד דמי חופשה בגובה שכרו.

לפי החוק, אסור למעביד לפטר עובד בתקופת היעדרותו מהעבודה בגין מחלה. כמו כן, עובד יכול לצאת לחופשת מחלה עקב מחלת ילד, הורה או בת זוג שעוברת טיפולי פוריות ובדקות אחרות הקשורות להריון ולידה. במקרים אלו יוכל לזקוף העובד עד שבעה ימי מחלה. תחשיב התשלום בגין ימים אלו מתבצע כפי שהיה מתבצע לו העובד עצמו היה חולה.

למעסיק יש את הזכות לקבוע לעובד את המועד בו ינצל את ימי החופשה שלו. יחד עם זאת, זכאי העובד לבקש לנצלה במועד המתאים לו ועל המעסיק להתחשב בבקשת העובד. במידה והמעסיק דוחה את בקשת העובד, עליו לעגן את סירובו בנימוקים מתקבלים על הדעת והגיוניים.

חליתם ולא קיבלתם תגמול בגין ימי המחלה? לא קיבלתם את מספר ימי החופשה המגיעים לכם לפי חוק? יש מה לעשות. לאו את פרטיכם בטופס שבאתר וקבלו סיוע, ליווי ויעוץ הניתן על ידי מיטב אנשי המקצוע שיסייעו לכם לממש את זכויותיכם במלואן

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות