נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות הילד במשפחה » חוק זכויות התלמיד

חוק זכויות התלמיד

אחרי התנגדויות רבות מצד חברי כנסת דתיים, משרד החינוך וארגוני המורים, נחקק בישראל חוק ייחודי: חוק זכויות התלמיד התשס"א-2000. המיוחד בחוק זה הוא העובדה שעצם זה שזכויות התלמיד מעוגנות בחוק, הרי שהפרתן מעבירה עבירה על החוק.

איך נולד חוק זכויות התלמיד?

את תהליך החקיקה יזמה לראשונה מועצת התלמידים והנוער הארצית, כנציגים של התלמידים שלטובתם נחקק החוק. נוסח מטרת החוק כפי שמופיעה בתחילתו שונה לאחר שבנוסח המקורי ניתן דגש לכבוד התלמיד ולזכויותיו תוך סכנה להתעלמות מזכויותיהם של עובדי מערכת החינוך וההוראה.

עיקרי החוק וסעיפיו

חוק זכויות התלמיד קובע כי לכל ילד וילדה בישראל הזכות לקבל חינוך. הסעיפים המשמעותיים בחוק עוסקים בנושאים: הפלייה בקבלה למוסד לימוד, הרחקת תלמיד ממוסד הלימודים, מחדל של הורי התלמיד, זכאות להיבחן בבחינות הבגרות, מועצת תלמידים, ענישה ויחס לתלמיד.

בפורטל בשבילך ריכזנו בשבילכם נושאים מהותיים בחוק. היעזרו בנו כדי להגן על הזכויות שלכם. לרשותכם עומדים אנשי מקצוע מובילים בתחומם, בנוסף למידע החיוני והעדכני שריכזנו עבורכם.

אי פגיעה בשל מחדל ההורים

סעיף 11 לחוק מגן על אותם ילדים אשר הוריהם ערכו מחדל כלשהו ולא מאפשר למוסד הלימודים לפגוע בהם. אחת הדוגמאות לכך היא כשהורים לא משלמים את תשלומי ההורים לביה"ס. על פי החוק אסור למנוע מאותם ילדים לצאת לטיולים או להשתתף בפעילויות אחרות בשל העובדה שהוריהם לא שילמו.

איסור הפלייה

סעיף 5 לחוק קובע כי אסור לרשות מקומית, מוסד או אדם הפועל מטעמו להפלות תלמידים מסיבות של מוצא, מין, לאום, גזע, השתייכות פוליטית, נטייה מינית או זהות מגדרית של אחד ההורים או מצבם הכלכלי. זאת ועוד, הפרה של סעיף זה היא עבירה פלילית.

הרחקה לצמיתות של תלמיד

בעבר, די היה למנהל מוסד חינוכי להחליט על הרחקה לצמיתות של תלמיד. בסעיף 6 לחוק זכויות התלמיד נקבע שלהורים ולתלמיד יש הזכות להשמיע את טענותיהם וכי ההחלטה על ההרחקה תינתן בכתב ובאופן מנומק. גם לאחר הגשת המכתב, רשאים ההורים והתלמיד לערער על ההחלטה והתלמיד לא יורחק עד אשר יוכרע בעניין הערר.

תלמידים במערכת החינוך זכאים לזכויות. העובדה כי הם קטינים וכי המורים והמנהלים בבתי הספר הם הסמכות, אין משמעה כי יש להם רק חובות. לא תמיד נאכף חוק זכויות התלמיד וילדים נפגעים כתוצאה מכך.

בפורטל בשבילך יש צוות מומחים אשר יעזור לכם במקרה של עבירה על החוק, בירור לגבי סעיפי החוק והבנת סעיפיו לאשורם.

מילוי פרטיכם בטופס המצוי באתר יחסוך לכם זמן יקר בחיפוש אחר מידע ואם תזדקקו לסיוע מקצועי, תוכלו למצוא אותו בקלת בפורטל, דרך אנשי מקצוע מתמחים במשפטים ובמערכת החינוך. מלאו את פרטיכם בפורטל ותוכלו לקדם את כל הדרוש קידום.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!