דף הבית » זכויות לקשישים » זכויות קשישים בקבלת שירותי רפואה

זכויות קשישים בקבלת שירותי רפואה

יש משהו מקומם ביחס הרפואי והסיעודי אותו קיבלו קשישים בישראל במשך שנים רבות. למרבה המזל, היה מי שהרים את הכפפה ודאג לשנות מצב בו נוצלה חולשתם של הקשישים שהוחתמו על חוזים לא הוגנים, מחייבים ויקרים ונמנעו מהם שירותי רפואה בשל מגבלות של כסף, הבנת הנקרא וחוסר אונים. לפניכם, כל המידע על זכויות קשישים בקבלת שירותי רפואה.

חוק סיעוד לקשישים

החוק נועד לאפשר לגמלאים אשר הגיעו לגיל פרישה ואשר נזקקים לסיוע מהזולת בביצוע מטלות ופעולות יום יומיות, או זקוקים להשגחה. על פי החוק, קשישים הזכאים לסיוע סיעודי יקבל אותו באמצעות שירותים מגוונים שכל מטרתם היא לסייע להם.

 חוק סיעוד ביטוח לאומי

על פי חוק זה, קשישים שנמצאו זכאים לסיוע ולסיעוד, יקבלו גמלת סיעוד מטעם הביטוח הלאומי.

חוק סיעוד של ביטוח לאומי מאפשר קבלת גמלת סיעוד בהתאם לעמידה בקריטריונים שהציב מוסד זה. לאחר העמידה בקריטריונים השונים, זכאי הקשיש לקבל, בנוסף לגמלת סיעוד במסגרת חוק סיעוד לקשישים, הטבות ושירותים שונים:

 • לחצן מצוקה- התקנה של לחצן כזה בבית הקשיש מאפשר לו חיבור ישיר למוקד חירום רפואי.
 • שירותי כביסה- קשישיםשאינם מסוגלים לכבס באופן עצמאי זכאים לקבלת שירותי כביסה, הכוללים גם איסוף הכביסה המלוכלכת והחזרתה לאחר הכיבוס.
 • אספקת טיטולים- קשיש הנזקק לטיטול ומתקשה לממנו, יכול לפנות לוועדת חוק סיעוד בלשכת הרווחה בעירו. במידה ויתקבל אישור, יקבל אספקת טיטולים סדירה.
 • מעון יום- מעונות יום לקשישים הם מוסדות המספקים פעילות יומית מגוונת לקשישים. ניתן להמיר את שירותיה של מטפלת סיעודית, או חלק מהן, לפעילות במעון יום לקשיש.

תנאי קבלה לסיעוד

כדי להיות זכאים לסיעוד יש לעמוד במספר תנאי קבלה אתם מציב הביטוח הלאומי.

 • מגורים בבית או בדיור מוגן- קשישים השוהים במוסד, למשל בית אבות, אינם זכאים לגמלת סיעוד של הביטוח הלאומי.
 • מבחן הכנסה- חוק סיעוד של הביטוח הלאומי מתנה את הזכות לקבלת גמלה ואת גובהה בהתאם למבחן ההכנסות שמבצע המוסד.
 • ביטוח לאומי לא יאפשר זכאות לגמלת סיעוד לקשישים המקבלים גמלת שירותים מיוחדים או קצבת עזרה לזולת מטעם משרד הבטחון.
 • הקשיש זקוק לעזרה מרובה ושוטפת בביצוע פעולות יום יומיות.

אם מדובר בתפקוד שהוא מוגבל באופן זמני, מעניק הביטוח הלאומי גמלת סעד לאותה התקופה. זכאות זו נקבעת במוסד לביטוח לאומי בהתאם למבחן התלות ועל פי חוות דעתו של מעריך, למשל פיזיותרפיסט, אחות וכיוצ"ב. המבחן מתקיים בבית הקשיש.

קשישים זכאים לזכויות רבות. מדובר באוכלוסיה חלשה, לעתים מבולבלת, לעתים לא שולטת בנפלאות השפה העברית. פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את כל המידע החשוב והמועיל בנוגע לזכויות על פי חוק ויעוץ מאנשי מקצוע מובילים בתחומם. מלאו פרטיכם בטופס המצורף כדי לוודא את זכויות הקשישים במלואן.

טיפול סיעודי בבית

טיפול זה מוענק לקשישים אשר מצבם מוגדר כסיעודי. פירוש הדבר הוא כי קשישים שאין ביכולתם או במסוגלותם לבצע מטלות יום יומיות בביתם ובכוחות עצמם, וזקוקים לסיוע של גורם אחר שיעשה זאת עבורם.

טיפול סיעודי בבית יכול להינתן באופן זמני, למשל לאחר ניתוח שעבר הקשיש, נפילה או פציעה. לעתים, דווקא בעקבות האירוע, תפקודו נפגע והטיפול הסיעודי הביתי יהפוך לקבוע במסגרת הטיפול הסיעודי בביתו של הקשיש מסופקים שירותים שונים, על פי חוק סיעוד של הביטוח הלאומי.

בין שירותי הטיפול הסיעודי בבית קיימים השירותים הבאים:

 • מטפלת סיעודית- מגיעה לבית של הקשיש מדי יום למספר שעות ומסיעת לו בביצוע המטלות היומיות:רחצה: סיוע ברחצה או רחצת הקשיש באופן מלא
  אכילה: הכנת ארוחות וסיוע באכילה במידה ויש צורך בכך
  הלבשה: סיוע בפשיטה ולבישת בגדי הקשיש
  היגיינה: במידה והקשיש נדרש לחיתולים, החלפתם, או סיוע בכל הכרוך בעשיית צרכים
  ניידות: סיוע בקימה ממיטה או כסא, סיוע בהליכה ומעבר ממקום למקום בבית
  ליווי: ליווי הקשיש לקניות, לקופת חולים, לספסל הציבורי וכדומה.
  סידורים: סיוע בביצוע סידורים שונים הדורשים יציאה מהבית.
 • עובד זר סיעודי- במקרים אלו מדובר על סיוע 24 שעות ביממה. סיוע זה ניתן ברוב המקרים על ידי מטפלים שהם עובדים זרים, המתגוררים בבית הקשיש וזמינים לו לאורך כל היום. כדי לקבל שרות מסוג זה, נדרשת זכאות והיתר העסקת עובד זר ממשרד התמ"ת.

גמלת הסיעוד יכולה להינתן בשיעור כספי, היישר לחשבונות של הקשיש, או שניתן להמיר אותה בשירותי סיעוד, מהרשימה המפורטת לעיל. כמו כן ניתן לשלב בין האפשרויות, ולהמיר חלק מגמלת הסיעוד בקבלת שירותי מטפלת חלקיים וכיוצ"ב.

כדי לתבוע את גמלת הסיעוד מהביטוח הלאומי, יש למלא טופס תביעה לגמלת סיעוד ולהגיש אותו לפקיד תביעות במוסד לביטוח לאומי הסמוך למקום מגוריו של הקשיש. אל הטופס יש לצרף אישורים רפואיים וחוות דעת של הרופא המטפל. כמו כן יש לצרף אישורי ההכנסות. על גבי הטופס עצמו מומלץ לציין מועדים רצויים לכם לביקורו של המעריך בביתכם.

טיפ חשוב: כשאתם קובעים פגישה עם המעריך, עשו זאת כשבן משפחה נמצא עימכם. כמו כן, אל תתביישו לדרוש מהמעריך להציג בפניכם תעודת עובד של המוסד לביטוח לאומי.

מעוניינים לקבל מידע נוסף על זכויות קשישים בקבלת שירותי רפואה? האם חוויתם עוולה או אי צדק שנעשה עימכם, או עם בן משפחה קשיש? פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את מיטב היועצים ואנשי המקצוע המתמחים בזכויות קשישים ובדיני הביטוח הלאומי ומוסדות נוספים.

אתם לא לבד! מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר והצטרפו לקשישים רבים שנהנים ממידע מדויק, מפורט ומועיל בנוגע לזכויותיהם.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות