דף הבית » זכויות חולים » זכויות למושתלי כליה

זכויות למושתלי כליה

השתלת כליה היא פעולה כירורגית מורכבת ומצילת חיים. התהליך לא מסתכם רק בניתוח עצמו וכרוך בשינוי מהותי של אורח החיים ושגרת היום יום. בשלב הראשון, לפחות שנה לאחר הניתוח מצוי החולה במעקב לוודא כי גופו לא דוחה את האיבר המושתל.

מושתלי כליה זכאים להקלות והטבות שונות ממוסדות כמו הביטוח הלאומי, מס הכנסה, פיצוי כספי מחברות הביטוח ועוד, במיוחד מאחר והמחלה משפיעה על יכולת ההשתכרות של החולה בה ועל תפקודיו שבשגרה.

 מה זו השתלת כליה

כליות הן איברים ששייכים למערכת השתן. הן נמצאות מאחורי חלל הבטן ותפקידן לשמור על מאזן הנוזלים בגוף, כולל מאזן תקין של חומרים כימיים כמו סידן, אשלגן ומלחים. כמו כן הן אחראיות לפליטת פסולת ורעלים מהגוף אל השתן, מווסתות פעילויות הורמונאליות בגוף האדם, משפיעות ע יצירת כדוריות הדם, מווסתות את לחץ הדם ומייצרות את ויטמין D.

כשיש פגיעה בכליות נחשב המצב לכשל במערכת והוא נקרא אי ספיקת כליות, שיכולה להיות חריפה או כרונית. הסיבות לאי ספיקת כליות יכולות להיות אובדן דם רב או נוזלים, הרעלה חריפה מחומרים שונים, דלקת בכליה, יתר לחץ דם, סוכרת, אבנים בכליות ועוד.

פגיעה בכליות היא בלתי הפיכה והטיפול המוצע לחולה הוא דיאליזה או השתלת כליה, המתבצעת עפ"י רוב במקרים של אי ספיקת כליות חריפה וסופנית.

אחרי השתלת כליה סובל המנותח מבעיות רבות, הכוללות נטילת תרופות נגד דחיית איברים מושתלים, חשיפה רבה לזיהומים מאחר והמערכת החיסונית נחלשת מאד, שינויים הורמונליים בגוף וכן השפעות פסיכולוגיות הכוללות חרדות וקשיים בשינה.

ברוב המקרים יוגדרו מושתלי כליה כנכים ויהיו זכאים להטבות שונות.

זכויות רפואיות למושתלי כליה בביטוח הלאומי

כדי לקבל את הזכויות מהמוסד לביטוח לאומי יהיה על מושתל הכליה לעמוד בפני וועדה רפואית מטעמו של מוסד זה, במהלכה ייקבעו אחוזי הנכות של החולה. כלומר, הוועדה מכירה בנכותו וצריכה רק לקבוע את דרגת הנכות שלפיה ישולמו גם הקצבאות השונות.

  • קצבת נכות כללית- לאחר שנקבעו אחוזי הנכות של מושתל הכליה הוא יהיה זכאי לקבלת קצבת נכות כללית בהתאם לדרגת הנכות שנקבעה לו ולפי כושר ההשתכרות שלו.
  • קצבת שירותים מיוחדים- מבוטחים שהושתלה בגופם כליה, זכאים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים לתקופה של עד שנה מיום הניתוח. הקצבה משמשת למימון מטפלת הנדרש לסיוע בפעולות ומטלות שבשגרה, ביניהן התלבשות, רחצה ועוד.
  • גמלת סיעוד- מושתלי כליה אשר כבר הגיעו לגיל פרישה מעבודה ואינם מסוגלים לבצע מטלות יומיומיות באופן עצמאי, זכאים לקבלת גמלת סיעוד.
  • שיקום מקצועי- מושתלי כליה המתקשים לשוב לעבודתם הקודמת זכאים לקבל מהמוסד לביטוח לאומי לימודי מקצוע חדש המתאים למגבלותיהם, זאת כדי שיוכל לשוב לשוק העבודה. המנותח זכאי גם לקבלת דמי מחייה במהלך הלימודים

זכויות לאחר ניתוח השתלת כליה במערכת הבריאות

  • מושתלי כליה עם קצבת נכות כללית יהיו  פטורים מתשלום עבור תרופות, גם אם עברו את התקרה שנקבעה. לעתים מעניקות קופות החולים הנחה בגובה תשעים אחוזים בגין אותן תרופות, למשל למניעת זיהומים ומניעת דחיית האיבר המושתל, ולעתים הן מעניקות פטור מלא.
  • פטור מתשלומי טופס 17.
  • מושתלי כליה זכאים לקבלת החזר עבור נסיעות ששימשו לקבלת טיפולים רפואיים.

פורטל בשבילך הוקם כדי להציג בפניכם את היקף הזכויות המגיעות לכם מטעם המוסדות והרשויות, כמו המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, חברות הביטוח ועוד. הפורטל עובד עם מומחים מתחום הזכויות הרפואיות שישמחו לסייע לכם לממש את כלל הזכויות המגיעות לכם ובזמן קצר.

פיצוי כספי למושתלי כליה

אם יש למושתל כליה פוליסת ביטוח בריאות שנרכשה לפני שחלה או לפני שנודעה לו מחלתו, הוא זכאי לפיצוי כספי מחברת הביטוח. הסכום הוא לרוב גבוה מאד, וכפי שנקבע בין המבוטח לחברת הביטוח בעת רכישת הפוליסה.

מטרת הפיצוי הכספי היא לסייע למבוטח לשמור על אורח החיים כפי שהיה טרם מחלתו.

זכויות למושתלי כליה- מס הכנסה

חולים, מושתלי כליה, שדרגת הנכות שנקבעה להם במוסד לביטוח לאומי עומדת על תשעים אחוזים ומעלה, זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה, כולל פטור רטרואקטיבי של עד שש שנים אחורה.

הטבות נוספות למושתלי כליה

מושתלים עם קצבת נכות כללית זכאים להקלות בתשלומי הארנונה, הנחות בטלפון הביתי מטעם חברת בזק, זכאים לקבלת סיוע בשכר דירה ( משבעים וחמישה אחוזי נכות ומעלה), יקבלו תו נכה לרכבם, ועוד.

אם עברתם השתלת כליה חשוב שתכירו את זכויותיכם הרפואיות וכל הטבה נוספת. את תהליך תביעת הזכויות הללו עד למימושן המלא רצוי לבצע בליווי מקצועי כדי לייעל ולקצר את התהליכים המייגעים ורוויי הבירוקרטיה.

מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר והמומחים העובדים איתנו ישמחו להגיש סיוע מקצועי וללוות אתכם כל הדרך עד למימוש הזכויות. 

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות