דף הבית » זכויות חולים » זכויות למושתלי לבלב

זכויות למושתלי לבלב

השתלת איברים מתבצעת ברוב המקרים כמוצא אחרון שישאיר את החולה בחיים, לכן נקראת הפעולה גם ניתוח מציל חיים.

גם לאחר הניתוח מצוי המנותח בסכנת דחיית האיבר שהושתל והוא נדרש ליטול תרופות רבות, המערכת החיסונית שלו חלשה ורגישה לזיהומים ואורחות חייו משתנות כליל.

מושתלי לבלב, כמו מושתלי איברים אחרים, מוכרים כנכים במוסד לביטוח לאומי וזכאים למגוון הנחות והקלות, הן במוסד הזה והן במוסדות וארגונים נוספים.

מהי השתלת לבלב

מדובר באיבר שממוקם בבטן המרכזית, צידו האחד צמוד לטחול ואילו השני לתריסריון. תפקידו העיקריים של הלבלב הם לאזן את רמת הסוכר בגוף ולהפריש חומרים אשר חיוניים בתהליך עיכול תקין. כמו כן מייצר הלבלב הורמונים, ביניהם אינסולין, שאחראיים על איזון רמת הגלוקוז בדם.

תפקוד לקוי של הלבלב, לרוב אצל חולי סוכרת, עלול לסכן את כל מערכות הגוף. במצבים כאלו נדרש ניתוח השתלת לבלב.

זכויות רפואיות למושתלי לבלב- ביטוח לאומי

רוב הזכויות וההטבות הניתנות למושתלי לבלב הן מטעם המוסד לביטוח לאומי. מטרת הסיוע הניתן ממוסד זה היא לסייע בהסתגלות למציאות החדשה, מאספקטים כלכליים, פיזיים ושיקומיים.

  • קצבת נכות כללית- קצבה זו ניתנת לאחר התייצבות מושתל הלבלב בפני וועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. הוועדה מכירה בנכותו של המושתל אולם קובעת את דרגת הנכות שלו ואם נפגע כושר ההשתכרות שלו ובכמה אחוזים. בהתאם לנתונים אלו נקבע גובה הקצבה.
  • קצבת שירותים מיוחדים- מבוטחים שעברו השתלת איברים, ביניהם השתלת לבלב, זכאים לקבל קצבת שירותים מיוחדים לתקופה של כחצי שנה. גובה הקצבה נקבע לפי אחוזי הנכות והיא משולמת בנוסף לקצבת הנכות הכללית. היא משמשת למימון סיוע של גוף שלישי שיעזור במטלות ובתפקודים יומיים של החולה.
  • שיקום מקצועי- מושתלי לבלב עם נכות של מינימום 20 אחוזים, זכאים לקבל שיקום מקצועי שמטרתו לימוד מקצוע חדש המתאים למגבלות החולה שאינו יכול לעבוד יותר בעבודתו הקודמת. בנוסף ללימודים עצמם, מקבל המבוטח גם דמי מחייה לאורך כל התקופה.
  • גמלת ניידות- מושתלי לבלב אשר מתקשים בניוד עצמאי זכאים לקבל גמלת ניידות למימון הוצאות נסיעה.

פורטל בשבילך הוקם כדי שמושתלי לבלב, או השתלות אחרות, יידעו שיש להם כתובת בה מרוכזים כל זכויותיהם וגם יקבלו סיוע מקצועי של מומחים בתחום. הסיוע כולל יעוץ , הכוונה, ליווי וייצוג בדרך למימוש הזכויות, בביטוח הלאומי, במס הכנסה, בקופות החולים וכיוצ"ב. המומחים שפורטל בשבילך עובד איתם, עומדים לרשותכם וישמחו להיות לעזר ולקצר תהליכים היכן שרק ניתן.

פיצוי כספי למושתלי לבלב

מושתלי לבלב שיש להם פוליסת ביטוח בריאות שנרכשה טרם  מחלתם, זכאים לקבל פיצוי כספי מחברת הביטוח. מטרת הפיצוי היא לאפשר למבוטח לכסות את הוצאותיו, במיוחד אחרי שאיבד את יכולת ההשתכרות שלו. ברוב המקרים הסעיף הרלוונטי בפוליסה הוא אובדן כושר עבודה והסכום הניתן למבוטח הוא בהתאם להסכמות שנקבעו במעמד רכישת הפוליסה.

זכויות רפואיות למושתלי לבלב- מערכת הבריאות

  • פטור מתשלומים בקופות החולים- מושתלי לבלב עם קצבת נכות של הביטוח הלאומי יקבלו פטור מתשלומים בקופות החולים בגין תרופות המונעות את דחיית האיבר שהושתל, זכאים לקבל שירותים, ללא תשלום, במכוני הקופה השונים ובמרפאות החוץ.
  • הוצאות נסיעה- מושתלי לבלב יקבלו החזר עבור הוצאות נסיעה ששימשה אותם לקבלת טיפולים, בבית החולים או בכל מוסד רפואי. ההחזרים כוללים הוצאות נסיעה בתחבורה ציבורית, במונית ואף הוצאות שימוש ברכב פרטי.
  • פנייה למיון- במקרי חירום יכולים מושתלי הלבלב לפנות לחדר המיון ללא הפנייה מקופות החולים.

זכויות למושתלי לבלב- מס הכנסה

מושתלים שנקבעו להם תשעים אחוזי נכות ומעלה, על ידי הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, זכאים לפטור ממס הכנסה.

זכויות לאחר ניתוח השתלת לבלב- מוסדות ורשויות

  • רשויות מקומיות- מושתלי לבלב זכאים לקבל הנחה בתשלומי הארנונה.
  • משרד הבינוי והשיכון-  סיוע בשכר דירה לבעלי נכות בגובה 75 אחוזים ומעלה, פטור ממס רכישה בקנית דירה או מגרש, ובתנאי שנרכשו מחברה ציבורית.
  • משרד התחבורה- בעלי דרגת נכות בגובה 60% ומעלה, זכאים לתו נכה, פטורים מתשלום אגרת רישוי לרכב ויקבלו הנחות בנסיעות בתחבורה הציבורית.

אם עברתם השתלת לבלב, אתם עומדים לפני שינויים אקוטיים בחייכם, במישור הבריאותי ואף הכספי. חשוב מאד שתבינו ותדעו מה הן הזכויות שלכם וחשוב עוד יותר שתתבעו את מימושן.

מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר והמומחים העובדים עת האתר ישמחו לסייע לכם, הן במימוש הזכויות והן בהכנת התביעה לקבלתן וליווי בכל התהליך.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות