דף הבית » זכויות חולים » זכויות האדם החרש וכבד השמיעה

זכויות האדם החרש וכבד השמיעה

בישראל סובלים יותר מעשרה אחוזים באוכלוסיה מירידה בשמיעה. ירידה זו מתבטאת באבדן יכולת השמיעה, חלקי או מלא, וכל אדם שלישי מעל גיל ששים וחמש הוא כבד שמיעה.

פורטל בשבילך מציג בפניכם את כל הזכויות לסובלים מחירשות ולכבדי שמיעה וקישור עם אנשי מקצוע מומחים בתחומם שיסייעו לכם לממש את זכויותיכם.

מהי חירשות?

זוהי לקות המונעת מאדם לשמוע קולות וצלילים. חירשות יכולה להיות מלאה או חלקית, לפגוע רק באוזן אחת או שתיהן, ויכולה להיות מולדת, כתוצאה מגנטיקה וסיבות אחרות, או נרכשת, בשל מחלה, גיל כרונולוגי, עבודה בסביבה רועשת מאד וכדומה.

זכויות רפואיות לסובלים מחירשות בביטוח הלאומי

– קצבת נכות: אזרח ישראלי שהוא מעל גיל שמונה עשרה ואשר נקבעה לו נכות רפואית מטעמה של הוועדה הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי, וכן, נקבע שכושר ההשתכרות שלו נפגע ביותר מחמישים אחוזים, זכאי לקבל קצבת נכות.

הזכאות נקבעת רק לאחר הערכה שמבצעת הוועדה הרפואית. חשוב להגיש את התביעה לקצבה בתוך שנים עשר חודשים מהיום בו נקבעה הזכאות, אחרת היא עלולה להיפגע.

– גמלה להורים לילד עם ליקוי שמיעה: הוריו של ילד חרש או כבד שמיעה המוכר כנכה, זכאים לקבלת גמלה חודשית.

– שיקום מקצועי: חרשים שנקבעה להם דרגת נכות של יותר מעשרים אחוזים ואינם יכולים לעסוק בעבודתם הקודמת עקב המגבלה, זכאים לקבל מהמוסד לביטוח לאומי סיוע בהכשרה מקצועית.

-השמה מקצועית: המוסד לביטוח לאומי מסיע בהשמה מקצועית בה המרכז להשכלה גבוהה נושא בחלק מעלויות השכר של העובד, בעוד המעסיק מכשיר אותו. באמצעות מסלול זה מתאפשרת בדיקת התאמה לתפקיד של שני הצדדים.

פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם מומחים מובילים בתחומם, שישמחו להגיש לכם סיוע בהבנת כל הזכויות המגיעות לכם ולתבוע אותן. סיוע זה כולל ליווי שלכם וייצוג במוסדות הרלוונטיים, ביניהם המוסד לביטוח לאומי, משרד הבטחון, קופות החולים, חברות ביטוח ועוד.

פיצוי כספי לסובלים מחירשות

אדם שאירעה לו חירשות פתאומית והינו עכשיו כבד שמיעה או חירש לחלוטין, ואשר יש ברשותו פוליסת ביטוח בריאות שנרכשה טרם הירידה בשמיעה, זכאי לקבל מחברת הביטוח פיצוי כספי שיאפשר לו לשמור על רמת החיים בה הורגל קודם לכן, במיוחד אם כרוך בדבר אובדן כושר עבודה.

הפיצוי הוא חד פעמי ובסכום שנקבע בעת מעמד רכישת הפוליסה וההסכמות שנקבעו על התנאים, עם חברת הביטוח.

הטבות לאדם החרש וכבד השמיעה במס הכנסה

חרשים המוכרים על ידי המוסד לביטוח לאומי כנכים זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה. הזכאות, בחלק מהמקרים, היא רטרואקטיבי, עד שבע שנים אחורנית.

הורים לילד כבד שמיעה, שזקוק למסגרת לימודית מיוחדת, זכאים לקבל נקודות זיכוי ממס הכנסה, זאת לפי סעיף 45 לפקודת מס הכנסה.

זכויות האדם החרש וכבד השמיעה במערכת הבריאות

  • החזרים: סל הבריאות כולל מתן החזר כספי מקופות החולים עבור רכישת מכשירי שמיעה. ההחזר ניתן פעם בשנה.
  • מימון ניתוח שתל: משרד הבריאות מממן באופן מלא ניתוח שתל קוכליארי לחרשים, מבוגרים לקויי שמיעה וכבדי שמיעה בהתאם לתנאים הרפואיים שלהם.
  • קבלת שירותים רפואיים: הסובלים מחרשות או כבדי שמיעה זכאים לקבלת שירותים רפואיים רלוונטיים ללא לתשלום, כולל ביקור במכונים ובדיקות מיוחדות.

כמו כן יהיו פטורים מתשלום עבור הפנייה רפואית (טופס 17), לצורך בדיקות רפואיות וקבלת טיפולים.

הטבות לאדם החרש וכבד השמיעה – הטבות נוספות

  • החזר כספי לרכישות שונות: לקויי שמיעה זכאים לקבלת החזר חד פעמי של המיסים בגין רכישת מכשיר פקס או גלאי בכי, להורים לילדים מגיל לידה עד גיל שלוש.
  • תחבורה: לקויי שמיעה בעלי דרגת נכות מלאה זכאים לקבלת הנחות בנסיעות בתחבורה הציבורית. כמו כן, חייבים מפעילי התחבורה הציבורית להנגיש את כלי התחבורה באמצעות שילוט מתאים שיקל על כבדי השמיעה.
  • דמי תקשורת: אדם חרש או לקוי שמיעה זכאי לקבל ממשרד הרווחה דמי תקשורת. מדובר בסכום חודשי קבוע.
    בנוסף, יקבלו החזרים כספיים עבור סל תקשורת הכולל רכישת אביזרי תקשורת והחזרים כספיים עבור שעות תרגום, תמלול וכדומה.
  • זימוניות: זכאות לקבלת זימונית מיוחדת מפיקוד העורף, לצורך קבלת מידע בשעת חירום.

פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את מיטב אנשי המקצוע הטובים ובעלי הנסיון הרב ביותר, שישמחו לעמוד לרשותכם ולסייע לכם לתבוע את הזכויות המגיעות לכם בהליך מהיר ותכליתי.

מלאו את פרטיכם בטופס המקוון שבאתר וקבלו מענה מהיר מאיש מקצוע מומחה שילווה אתכם בתביעת הזכויות המגיעות לכם.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות