נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות האישה » עקרות בית זכויות רפואיות

עקרות בית זכויות רפואיות

עקרות בית לא משלמות ביטוח לאומי ועובדה זו מובילה לכך שרבות מהן לא מודעות לזכויות שמגיעות להן מהמוסד, ובעיקר לזכויות הרפואיות. ביטוח לאומי לא מנדב את הפרטים מיוזמתו ועקרות בית רבות מפסידות כספים כתוצאה מאי הכרת הנושא. הנה כמה מילים שישפכו אור על הסוגיה, ויעזרו לכן להבין מה מגיע לכן.

מי מוגדרת כעקרת בית?

עקרת בית הוא מושג אשר מעוגן משפטית בהגדרות של ביטוח לאומי. הכוונה היא לאישה אשר עיסוקה הוא עבודות במשק הבית ואשר בן זוגה מבוטח בביטוח לאומי. אישה אשר אינה עובדת ועוסקת בעבודות הבית אך בן זוגה אינו מבוטח בביטוח לאומי, אינה נחשבת עקרת בית באופן רשמי.

ביטוח לאומי ועקרת הבית

עקרת הבית לא צריכה לשלם באופן ישיר לביטוח לאומי והיא מבוטחת על ידי הביטוח של בן-זוגה (בעלה או הידוע בציבור שלה). באופן זה, מבוטחת עקרת הבית בכל מה שביטוח לאומי עוסק בו, על אף שהיא עצמה אינה משלמת לו.

עקרות בית זכויות רפואיות בביטוח לאומי

במסגרת הביטוח במוסד לביטוח לאומי, למבוטחים מוקנות זכויות רפואיות. באופן זה גם לעקרות הבית מגיעות זכויות אלה. לדוגמא: עקרת בית שהתפקוד שלה נפגע כתוצאה ממחלה או תאונה, תהיה זכאית לקצבת נכות כחלק מהזכויות הרפואיות שלה.

אם אתן לא מורגלות בקריאת חוקים וסעיפים הכתובים בשפה משפטית, אם אתן לא מבינות מה בדיוק מגיע לכן מהמדינה בהיבט הרפואי, הגעתן למקום הנכון. בפורטל בשבילך תמצאו את המידע שחסר לכן ואת צוות המומחים המקצועיים ביותר שיסייע לכן.

זכויות רפואיות לעקרת בית נכה

עקרת בית זכאית לתבוע את המוסד לביטוח לאומי לקבלת קצבת נכות, רק אם תעמוד בקריטריונים אותם מציב מוסד זה:

  • עליה להיות מעל גיל שמונה עשרה ומתחת לגיל פרישה.
  • עליה להיות נשואה או ידועה בציבור.
  • אינה עובדת כשכירה או כעצמאית.
  • בעלה מבוטח במוסד לביטוח לאומי בביטוח זקנה ושארים
  • איבדה את יכולתה לביצוע עבודות משק בית, בעקבות פגיעה (גופנית או שכלית) של לפחות חמישים אחוזים.

אם עמדה בכל הקריטריונים הללו של המוסד לביטוח לאומי, ייבדק תפקודה במכון להערכה תפקודית ורופא מטעם המוסד לביטוח לאומי יקבע אם אכן היא מוכרת כנכה.

את התביעה לקבלת קצבת נכות יש להגיש באותו האופן בו מוגשת תביעה לקצבת נכות של אדם עובד: יש למלא טופס תביעה לקצבת נכות, במירו, המסמכים הרפואיים הרלוונטיים ובהמשך יש לעבור ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי.

ההכרה בנכותה של עקרת בית תהיה רק לאחר עמידה בתנאים של המוסד לביטוח לאומי:

  • עונה על הגדרות עקרת בית נכה.
  • נקבעה לה נכת רפואית של חמישים אחוזים לפחות על ידי רופא מטעם המוסד לביטוח לאומי.
  • פקיד התביעות של המוסד לביטוח לאומי קבע כי איבדה לפחות חמישים אחוזים מכושר התפקוד שלה במשק הבית.

עקרות בית זכויות רפואיות נוספות

עקרות בית לא צריכות לשלם ביטוח בריאות והן מבוטחות דרך הביטוח של בני הזוג שלהן.

הן זכאיות גם למענק לידה חד-פעמי אולם הן לא זכאיות לדמי לידה בחופשת לידה. הן זכאיות לקבלת הטבות לנפגעי תאונות, ובמקרים מיוחדים גם שיקום מקצועי או שירותים מיוחדים אחרים.

הגשת תביעה לביטוח לאומי אינה דבר שנעשה בשגרה ורובנו לא יודעים כיצד לעשות את זה. כדי לקבל את כל הזכויות צריך להכיר אותן היטב ולדעת כיצד לדרוש אותן. אל תתמודדו עם זה לבד. השאירו את הפרטים שלכן כאן בפורטל בשבילך, ונחזור אליכן עם יעוץ מקצועי שישיג בשבילכן את מה שמגיע לכן.

 

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!