נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות חולים » זכויות הלוקים בתסמונת דאון

זכויות הלוקים בתסמונת דאון

תסמונת דאון נובעת ממוטציה גנטית, בה האיזון הגנטי בגוף נפגע מגורם לא ברור. הלוקים בה סובלים מהפרעה התפתחותית הגורמת לפיגור שכלי ובעיות בריאותיות שונות. בנוסף לקושי האינטלקטואלי, סובלים הלוקים בתסמונת דאון מנטייה לתפוס את עצמם כילדים, גם בבגרותם, ומתמודדים עם קשיים מרובים בסיגול מיומנויות, לימוד השפה והתמודדות עם החיים בכלל.

לפניכם, כל זכויות הלוקים בתסמונת דאון וכיצד ניתן לממשן.

זכויות ילדים הלוקים בתסמונת דאון- ביטוח לאומי

ילדים מתחת לגיל שמונה עשרה אשר מוגדרים כלוקים בתסמונת דאון, זכאים אוטומטית לקבלת גמלת ילד נכה. זוהי גמלה חלקית בשיעור של שלושים אחוזים, המתחילה מיום לידתם ועד הגיעם לגיל שמונה עשרה.

הגמלה ניתנת על ידי המוסד לביטוח לאומי לאחר שהתקבל אישור רפואי בדבר גילוי התסמונת. האישור ניתן על ידי בית החולים לאחר הלידה או מהמרפאה לבריאות הילד.

במלאת שלושה חודשים לילד, בודק אותו רופא מוסמך מטעם המוסד לביטוח לאומי בבדיקה מיוחדת. מטרת הבדיקה היא לבחון את המצב הרפואי של הילד ולקבוע את אחוז הנכות שלו ובהתאם, את סכום הגמלה אותה יקבל. מאה אחוזי נכות מזכים את הילד בגמלה חודשית בסכום של 2149 ₪

אם יש שני ילדים במשפחה שסובלים מתסמונת דאון, תוגדל אוטומטית גמלת הנכות של כל אחד מהם בשיעור של חמישים אחוזים.

אם הילד לוקה במגבלות רפואיות נוספות כמו עיוורון, אוטיזם או חירשות, או אם קיים צורך בהשגחה מתמדת, ניתנת תוספת לגמלה מטעם הביטוח הלאומי.

שהות של הילד במוסד לא מזכה את הוריו בגמלה, אלא אם הם אלו המממנים את שהותו במקום.

חשוב לציין כי קבלת הגמלה היא אוטומטית. משמעות הדבר היא כי לא מתבצעים אבחונים חוזרים ובאחריות ההורים לדווח על קיומן של בעיות נוספות שהתגלו עם הזמן ולתבוע מעקב של רופא מטעם הביטוח הלאומי, כדי להגדיל את הגמלה.

כל החלטה של המוסד לביטוח לאומי היא ברת ערעור אות ניתן להגיש לוועדת ערר של המוסד, בתוספת מסמכים רלוונטיים, או בבי הדין לענייני עבודה.

זכויות ילדים הלוקים בתסמונת דאון- קופת חולים

ילדים עם תסמונת דאון זכאים לקבל טיפולים פארא רפואיים, בתוקף החוק לביטוח ממלכתי ומעצם היותם מבוטחים באחת מקפות החולים. הם גם זכאים להחזרים מקופת החולים, עבור טיפולים פרטיים כמו ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת וכדומה. במידה והתגלתה בעיה רפואית אצל הילד, לאחר שנקבע לו סכו הגמלה, הוא זכאי להחזר כספי רטרואקטיבי של עד שנה אחורנית.

ילדכם אובחן כלוקה בתסמונת דאון? לא יודעים כיצד לממש את כל הזכויות המגיעות לו? פורטל בשבילך מרכז את כל המידע, הנהלים והכללים ואת הדרכים למימוש הזכויות, כדי לחסוך לכם זמן חיפוש יקר והתלבטויות רבות. בפורטל עומדים לרשותכם גם מטב אנשי המקצוע שישמחו לתת יד מסייעת, יעוץ והכוונה.

זכויות ילדים הלוקים בתסמונת דאון- חינוך

טיפול התפתחותי אותו מקבל הילד או מסגרת לימודית, מזכים אותו בתוספת לגמלת השלושים אחוזים לה הוא זכאי עד גיל שמונה עשרה.עד גיל ארבע עשרה יהיה זכאי לתוספת של עשרים אחוזים ומעל גיל ארבע עשרה ועד לסיום הלימודים יהיה זכאי לתוספת של ארבעים אחוזי גמלה.

יצוין כי קיימות מסגרות של גנים טיפוליים לחינוך מיוחד שמומלצות להורים עבור ילדם.

זכאויות נוספות בתחום החינוך:

  • הסעה מיוחדת
  • פעילות בימי חופשה
  • לימוד במסגרת החינוך המיוחד עד גיל עשרים ואחת.

לעתים ניתנת גם זכאות לשילוב במועדונית ואפשרות של שילוב בכיתת חינוך מיוחד בתוך בית ספר רגיל, הקרויה כתה מקדמת.

זכויות הלוקים בתסמונת דאון מעל גיל שמונה עשרה

מבוגר מעל גיל שמונה עשרה שאובחן כלוקה בתסמונת דאון וכתוצאה מכך אין ביכולתו להשתכר בשיעור של לפחות חמישים אחוזים, זכאי לקבלת קצבת נכות כללית מטעם המוסד לביטוח לאומי.

קצבה זו ניתנת עד גיל פנסיה גובהה נקבע על פי אחוזי הנכות שקובע המוסד לביטוח לאומי, לאחר שביצע בדיקה רפואית מטעמו. קצבה של מאה אחוזי נכות עומדת על 2229 ₪.

לאחר גיל הפנסיה זכאי הלוקה בתסמונת דאון לקבלת קצבת זקנה בזיעור של 1502 ₪ לאדם. זכאות זו מבטלת את זכאותו לקבלת קצבת נכות.

עוד זכאים הלוקים בתסמונת דאון לקבלת תעודת נכה המקנה קבלת הנחות והטבות, ביניהן בנסיעה בתחבורה ציבורית ועוד.

הורים לילד או מבוגר הלוקה בתסמונת דאון? מרגישים שיכול להיות ולא מוצו כל הזכויות של ילדכם, או שאתם מסתייגים מקביעת המוסדות לביטוח לאומי בנוגע לגובה הקצבה? יש מה לעשות! מלאו את פרטיכם בפורטל בשבילך, כדי שנוכל לסייע לכם בבחינת המקרה על ידי אנשי מקצוע מומחים ובקיאים בחוקי המוסד לביטוח הלאומי, במתן יעוץ והכוונה ועד לדרך למימוש הזכויות במלואן.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!