דף הבית » אינדקס תרופות » קולכיצין Colchicine

קולכיצין Colchicine

שם בעברית: קולכיצין

שם באנגלית: Colchicine

שם מותג אמריקאי: Colcrys

שם גינרי: Colchicine

מידע כללי על Colchicine

קולכיצין היא תרופה המשמשת לטיפול בהתקפים של מחלת גאוט (שדיגון), כטיפול מונע לקדחת ים תיכונית משפחתית, לטיפול בדלקת קרום הלב ולטיפול במחלת בכצ'ט. התרופה הינה טוקסין (רעלן) טבעי המופק במקור מצמחים מהסוג Colchicum ופועלת במנגנון עיכוב של בניית שלד התא ובכך מעכבת את תהליך חלוקת התאים.

קולכיצין נספגת ומגיעה לריכוזה המקסימאלי בדם לאחר כשעה עד שעתיים מרגע נטילתה. התרופה מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA, נמצאת בסל התרופות בישראל וחייבת מרשם רופא.

דרך הפעולה של קולכיצין

קולכיצין פועלת על ידי עיכוב יצירת מרכיבים הבונים את שלד התא הנקראים מיקרוטובולין (Microtubulin), נוכחות מרכיב זה הכרחית לצורך חלוקת התא ובלעדיה החלוקה אינה יכולה להתקיים, כך שהתרופה מונעת חלוקות תאים ויצירת תאים חדשים. בנוסף, קולכיצין מעכבת את תאי המערכת החיסון הנקראים נויטרופילם (Neutrophil) ומונעת את יכולת התנועה שלהם ואת פעילותם כך שהיא מהווה גם תרופה אנטי דלקתית.

קולכיצין מקלה על כאבים ודלקת פרקים המופיעים בהתלקחות של מחלת השיגדון ויעילה במיוחד כאשר נוטלים אותה מיד עם תחילת ההופעת התסמינים. התרופה יעילה במניעת סיבוכים של קדחת ים תיכונית משפחתית הכוללים פגיעה כלייתית.

הוראות חשובות לפני השימוש ב – Colchicine

  • אין להשתמש בתרופה אם ידוע על רגישות לאחד ממרכיביה.
  • אין להשתמש בתכשיר בזמן הריון.
  • אין להשתמש בתכשיר בחולים הסובלים מליקוי חמור בתפקוד הכליה או בחולים המטופלים בדיאליזה.
  • אין לשתות יינות או משקאות חריפים בתקופת השימוש בתרופה.
  • קולכיצין מכילה לקטוז וכלן יש להודיע לרופא אם קיימת רגישות ללקטוז לפני תחילת השימוש בתרופה.
  • בטיפול ממושך בתרופה יש לערוך בדיקות דם.
  • יש להיוועץ ברופא לפני תחילת הטיפול אם הינך מניקה, אם הנך חולה סובל מליקוי בתפקודי הכבד, הכליה, מערכת העיכול, הלב או כלי הדם.

תופעות לוואי של Colchicine

תופעות לוואי היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר:תחושת אי נוחות במערכת העיכול, ירידה בספירת תאי הדם הלבנים (Neutropenia), דיכוי מח העצם שעלול להוביל לאנמיה ואובדן שיער ותחושת נמלול בקצות הידיים והרגליים.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Colchicine

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל: הופעת גירוי או פריחה בעור, שלשול, בחילה או הקאות, ירידה במשקל, כאבי בטן, חום, כאב גרון, חולשה, הופעת דם בצואה או בשתן, חולשת שרירים או אם הינך מרגיש כל שינוי בהרגשתך הכללית.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות