נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות חולים » זכויות למושתלי מח עצם

זכויות למושתלי מח עצם

כשאדם חולה במחלה קשה, כל תפקודיו השגרתיים משתנים לחלוטין, באספקטים הפיזיים, הנפשיים והלוגיסטיים. מושתלי מח עצם נחשבים לחולים במחלה קשה והם זכאים למגוון זכויות רפואיות, שיקום מקצועי והטבות נספות שמטרתן להקל עליהם בהתמודדות עם שגרת חייהם החדשה, בהיבט הכלכלי, השיקומי והפיזי.

מה זו השתלת מח עצם

הליך רפואי זה מסייע לטפל במחלות שונות, רובן קשות, כמו מחלות דם ממאירות, דוגמת לימפומה או לוקמיה, מחלות דם שאינן ממאירות, כמו טלסמיה או אנמיה אפלסטית, גידולים ממאירים, מחלות תורשתיות ומחלות אוטואימוניות.

במהלך השתלת איברים- מח עצם- נאספים תאי מח עצם מהתורם ומוחדרים לחולה.

זכויות רפואיות למושתלי מח עצם בביטוח הלאומי

המוסד לביטוח לאומי מכיר במושתלי מח עצם כחולים במחלה קשה. לאחר התייצבות מול וועדה רפאית נקבעים אחוזי הנכות של החולה והוא זכאי לקבלת הטבות וזכויות שונות:

  • קצבת נכות כללית- סכום קצבה זו נקבע בהתאם לגובה אחוזי הנכות שנקבעו בוועדה הרפואית. קצבת נכות כללית משולמת מגיל שמונה עשרה ועד גיל פרישה.
  • קצבת שירותים מיוחדים- מבוטחים שהושתל בגופם מח עצם מתורם זר, זכאים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים לתקופה של חצי שנה מיום ההשתלה. מבוטחים שהושתל בגופם מח עצם עצמי (שלהם), זכאים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים לתקופה של שלושה חודשים מיום ההשתלה.

קצבת שירותים מיוחדים למושתלי מח עצם ניתנת למבוטחים שנקבעו להם לפחות ששים אחוזי נכות רפואית ומטרתה לממן סיוע בפעולות יום יומיות על ידי גורם מטפל אחר. קצבה זו משולמת בנוסף לקצבת הנכות הכללית.

  • גמלת סיעוד- מושתלי מח עצם שהגיעו לגיל פרישה וזקוקים לעזרה בביצוע פעולות יום יומיות, זכאים לקבלת גמלת סיעוד.
  • שיקום מקצועי- מושתלי מח עצם זכאים לקבל שיקום מקצועי אם דרגת הנכות הרפואית שלהם עומדת על לפחות עשרים אחוזים. מטרת השיקום המקצועי היא לסייע להם לחזור לשוק העבודה, במידה ואינם יכולים לעבוד יותר בעבודתם הקודמת ולאפשר להם רכישת מיומנויות מקצועיות חדשות.

במהלך הלימודים זכאים המבוטחים לקבלת דמי מחייה חודשיים.

זכויות לאחר ניתוח השתלת מח עצם במערכת הבריאות

  • מושתלי מח עצם שמקבלים קצבת נכות כללית זכאים לפטור מתשלומים בקופות החולים עבור שירותי הקופה ופטור מתשלום עבור תרופות שעברו את התקרה שנקבעה.
  • מושתלי מח עצם זכאים לקבלת טיפולי שיניים וחניכיים בחינם, זאת מאחר וטיפולי מניעת דחיית השתל אותם הם מקבלים, עלולים לגרום לזיהומים, כולל בחלל הפה.
  • מושתלי מח עצם יקבלו למשך שלושה חודשים ממועד ההשתלה החזר עבור נסיעות לצורך קבלת טיפולים רפואיים. ההחזר הוא מטעם קופות החולים.

פורטל בשבילך הוקם כדי לחשוף בפני הזכאים את היקף הזכויות המגיעות להם מטעם המוסדות והרשויות, ביניהם המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, חברות הביטוח ואחרות. הפורטל עובד עם מומחים בתחום שישמחו לסייע לכם לממש את הזכויות המגיעות לכם במלואן ובתוך זמן קצר.

פיצוי כספי למושתלי מח עצם

אם יש למושתל מח עצם פוליסת ביטוח בריאות שנרכשה לפני שחלה או לפני היוודע לו דבר המחלה, הוא זכאי לפיצוי כספי בשיעור שנקבע במעמד רכישת הפוליסה. פיצוי זה יסיע לו לשמור על אורח החיים אליו הורגל טרם מחלתו.

זכויות למושתלי מח עצם- מס הכנסה

חולים שהוגדרו להם תשעים אחוזי נכות ומעלה, זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה, כולל פטור רטרואקטיבי של עד שש שנים אחורה.

הטבות נוספות למושתלי מח עצם

חולים שאושרה להם קצבת נכות זכאים לקבלת הטבות והקלות בתשלומי מסים עירוניים (ארנונה), בתשלומי אחזקת קט טלפון ביתי, בסיוע בשכר דירה, לבעלי דרגת נכות בגובה 75 אחוזים ומעלה, לקבלת תו חנייה לנכים ועוד.

אם עברתם השתלת מח עצם, או נמצאים בהמתנה להשתלה כזו, חשוב שתכירו את זכויותיכם במלואן. הזכויות הרפואיות המגיעות לכם ניתנות ממגוון מוסדות, כמו המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח ועוד.

מלאו את פרטיכם בטופס המקוון שבאתר בשבילך והמומחים שעובדים עימנו ישמחו לסייע לכם לקבל את כל הזכויות המגיעות לכם, ללוות אתכם בתהליך כולו ולחסוך לכם כסף וזמן יקר. 

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!