דף הבית » זכויות חולים » זכויות חולי פוליו

זכויות חולי פוליו

עד לשנת 2007 לא הוכרה מחלת הפוליו והנפגעים ממנה כברת פיצוי או קצבה, למעט קצבת נכות כללית. כיום פני הדברים שונים ובזכות החוק החדש, המכיר בנפגעי מחלת הפוליו, מקבלים אותם הנפגעים פיצויים, קצבאות או מענק בגין פציעתם ובהתאם לחומרתה. זקוקים למידע על כל הזכויות המגיעות לכם? פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את המידע המקיף והמפורט בנושא.

חוק פיצוי לנפגעי פוליו בביטוח הלאומי

פוליו הוא חיידק שמתמקם במעיים ופוגע בהולכה העצבית של הגוף. בעקבות הפגיעה נגרמת נכות, בדרגות חומרה שונות ולצמיתות מאחר והנזק הוא בלתי הפיך.

כאמור, לפני שנת 2007 קיבלו נפגעי הפוליו קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח הלאומי ותו לא. בשנת 2007 נחקק חוק חדש, לפיו כל אדם שנפגע בישראל מחיידק הפוליו, מיום קום המדינה ואילך, זכאי לפיצוי, אף הוא מטעמו של המוסד לביטוח לאומי

נפגעתם ממחלת הפוליו? חשוב שתכירו את כל זכויותיכם. יכול להיות שיש כסף רב הממתין לכם במוסד לביטוח הלאומי. פורטל בשבילך עומד לרשותכם עם כל המידע העדכני והרלוונטי ביותר, עם סיוע ויעוץ של מגוון עורכי דין מתמחים בדיני הביטוח הלאומי ועם מענה לכל שאלה, סוגיה או בירור.

על פי חוק פיצוי לנפגעי פוליו, זכאים נפגעים למספר הטבות וזכויות:

  • פיצוי חד פעמי: אדם שנקבעו לו עד שבעים וארבעה אחוזי נכות, זכאי לפיצוי חד פעמי בגבה חמישים אלף ₪. אדם שדרגת נכותו גבוהה משבעים וארבעה אחוזים וקטנה מתשעים וחמישה אחוזים, זכאי למענק בגובה מאה אלף ₪. נפגעי פוליו שדרגת נכותם היא מעל תשעים וחמישה אחוזים זכאים למענק בגובה מאה ועשרים אלף ₪. את דרגת הנכות קובעת ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי.
  • קצבה חודשית: בנוסף לפיצוי החד פעמי, זכאי נפגע פוליו לקצבה חודשית: נפגע פוליו בדרגת של מאה אחוזי נכות זכאי לקצבה בגובה מחצית שווי השכר הממוצע במשק. נפגע פוליו שדרגת נכותו קטנה ממאה אחוזים שכאי לקצבה חודשית המחושבת לפי אחוזים הנגזרים באופן יחסי לאחוזי נכותו.
  • גמלת ניידות: זוהי קצבה המקנה סיוע כספי שישמש לצרכי ניידות, למשל, רכישת רכב.
  • קצבת שירותים מיוחדים: חלק מנפגעי הפוליו, ובהתאם לחמרת פגיעתם, זכאים לקצבת שירותים מיוחדים מטעם המוסד לביטוח לאומי.

זכויות נפגעי פוליו במס הכנסה

אדם שהוגדר כנפגע פוליו, ואשר עובד ומשלם מס, זכאי לפטור רפאי ממס. כמו כן זכאי האדם להחזר מס רטרואקטיבי לתקופה של שבע שנים אחורה.

חשוב להדגיש כי במסגרת חוק פיצוי לנפגעי פוליו כל הקצבאות והזכויות אותם קיבלו נפגעי המחלה לפני שנת 2007, מועד חקיקת החוק, לא השתנו וכי הזכויות החדשות ניתנות להם במקביל לזכאויות השונות ולא במקומן. למשל, נפגע פוליו המקבל קצבת נכות, קצבת זקנה ואחרות, ימשיך לקבל את אותה הקצבה, יחד עם הפיצויים, המענקים הקצבאות החדשות שנוספו לחוק.

כמו כן, נפגע פוליו שחלה החמרה במצבו במהלך השנים, זכאי לדרוש קיומה של וועדה רפואית נוספת בעניינו,במוסד לביטוח הלאומי, כדי לבחון האם השתנו אחוזי הנכות שלו בעקבותיהם גם גודל הקצבאות להן הוא זכאי.

אם חליתם במחלת הפוליו ולמרות שיכול להיות שנקבעה לכם דרגת נכות כללית במוסד לביטוח הלאומי, חשוב שתלמדו על זכויותיכם בהתאם לחוק החדש שנחקק אך לפני מספר שנים. פורטל בשבילך מציע לכם סיוע של אנשי מקצוע מומחים בתחום, בקיאים בחוקי ודיני המוסד לביטוח לאומי ועם היכרות מעמיקה על כל הזכויות המגיעות לכם.

מילוי פרטיכם בטופס המצורף יאפשר לנו לסייע לכם ויאפשר לכם לחסוך זמן חיפוש יקר ואף כסף רב. מלאו את פרטיכם ללא כל התחייבות ולימדו על כל זכויותיכם.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות