נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות חולים » גמלת סיעוד

גמלת סיעוד

מהו החוק? חוק ביטוח סיעוד של המוסד לביטוח לאומי מאפשר למי שהגיעו לגיל פרישה, גרים בבית וזקוקים לעזרה של אדם אחר לקבל גמלה שתסייע להם לממן את הטיפול. במאמר הבא נסביר מה ההבדלים בין סוגים שונים של רמות סיוד ואיך מקבלים גם גמלה זמנית

למי ניתנת גמלת סיעוד?

גמלת סיעוד, או קצבת סיעוד, ניתנת לגברים ונשים שהגיעו לגיל פרישה ובחרו להמשיך לגור בבית שלה, במידה והם זקוקים לעזרה של אדם אחר כדי לבצע פעולות בסיסיות שונות. בנוסף, גמלת סיעוד ניתנת לאנשים שזקוקים להשגחה בבית כי כך נקבע לצורך שמירה על בטיחותם ובטיחות הסובבים אותם.

מה המטרה של גמלת סיעוד?

המטרה של גמלת סיעוד היא לסייע לקשישים ולבני המשפחה לממן את הטיפול. היא ניתנת לפי חוק סיעוד של המוסד לביטוח לאומי, משולמת לפי 6 רמות זכאות וניתן לבחור האם לקבל אותה בכסף או בשירותי סיעוד: החל מטיפול אישי בבית, דרך ביקור במרכזי יום ועד הקצאת מוצרי ספיגה, לחצן מצוקה או שירותי כביסה.

גמלת סיעוד רמה 1

קצבת סיעוד ברמה 1 ניתנת למי שנקבעו להם 2.5-3 נקודות תלות בבדיקת תפקוד של המוסד לביטוח לאומי. במידה ונקבעה גמלת סיעוד ברמה הזו, ניתן לבחור האם לקבל 5.5 שעות בבית לטיפול אישי, 9 יחידות שירות, קצבה כספית של 1,408 ש"ח בחודש או שילוב בין קצבה בכסף לבין שירותי הסיעוד. 

גמלת סיעוד רמה 2

גברים ונשים שנקבעו להם 3.5-4.5 נקודות תלות במבחן התפקוד יכולים לקבל 10 שעות טיפול בשבוע. זו רמה 2 של הגמלה ובה ניתן גם להחליף עד 4 שעות טיפול לקצבה בכסף, כאשר כל שעה שווה ל-205 ש"ח, או להחליף חלק משעות הטיפול האישי בבית או את כולן בשירותי סיעוד שכוללים ביקור במרכזי יום, חברות בקהילה תומכת ועוד. 

גמלת סיעוד רמה 3

קצבה ברמה 3 נחשבת גבוהה יחסית כי היא נקבעת למי שצוברים 5-6 נקודות תלות בבדיקת התפקוד. זו קצבה שמאפשרת לקבל 17 שעות טיפול בשבוע, לרבות 14 שעות שבועיות במידה ומעסיקים עובד זר. גם כאן כל שעת טיפול שווה ל-205 ש"ח, אך ניתן להחליף עד 4 שעות שבועיות לקצבה של 819 ש"ח או עד 6 שבועיות לקצבה בשווי 1,229 ש"ח במידה ומקבלים אישור של עובד סוציאלי. מבחינת שירותי סיעוד, ניתן לבחור האם להחליף חלק משעות הטיפול או את כולן בשירותי סיעוד כמו ברמות הקודמות. 

גמלת סיעוד רמה 4

זו קצבה שנקבעת לפי שצוברים 6.5-7.5 נקודות תלות בבדיקת התפקוד. היא מזכה ב-21 שעות טיפול בשבוע, לרבות 18 שעות להעסקת עובד זר. אפשר להחליף עד 4 שעות שבועיות לקצבה בכסף ועד 7 שעות לשווי של 1,434 ש"ח במידה ומקבלים אישור של עובד סוציאלי, או להחליף חלק משעות הטיפול האישי בבית או את כולן בשירותי סיעוד לבחירת הקשיש ובני המשפחה. 

גמלת סיעוד רמה 5

קצבה ברמה 5 ניתנת למי שקיבלו 8-9 נקודות תלות במבחן התפקוד. היא מאפשרת לקבל 26 שעות טיפול בשבוע או 22 שעות בהעסקת עובד זר, כאשר ניתן להחליף עד 4 שעות שבועיות לקצבה כסף בשווי 819 ש"ח או עד 9 שעות שבועיות לקצבה בשווי 1,844 ש"ח במידה ומקבלים אישור של עובד סוציאלי. אפשרות אחרת היא להחליף חלק משעות הטיפול האישי בבית או את כולן בשירותי סיעוד, כאשר מי שמקבלים קצבה מופחתת בגלל הכנסות זכאים לקבל חצי מהקצבה בכל אפשרות לבחירתם. 

גמלת סיעוד רמה 6

גמלת סיעוד ברמה הגבוהה ביותר ניתנת למי שצברו 9.5-10.5 נקודות תלות בבדיקת התפקוד. היא מאפשרת לקבל 30 שעות טיפול בשבוע ועד 26 שעות להעסקת עובד זר ובה ניתן לבחור האם להחליף עד 4 שעות שבועיות לקצבה בכסף או עד 10 שעות במידה ומקבלים אישור של עובד סוציאלי. 

מי זכאי לקבל גמלת סיעוד?

גמלת סיעוד ניתנת למבוטחי המוסד לביטוח לאומי שהגיעו לגיל פרישה לפי מידת התלות בזולת ולפי גובה ההכנסות שלהם. קודם כל, מדובר רק על תושבי ישראל שהגיעו לגיל פרישה והם מתגוררים בקהילה. שנית, הקצבה ניתנת רק למי שלא מקבלים גמלאות אחרות כגון קצבת שירותים מיוחדים, קצבה מיוחדת לנפגעי עבודה בעלי דרגת נכות גבוהה, גמלה לטיפול אישי או להשגחה ממשרד האוצר והטבה ממשרד הביטחון שמקבילה לגמלת סיעוד לפי חוזר המוסד לביטוח לאומי. מעבר לכך, הגמלה ניתנת רק למי שזקוקים לסיוע או השגחה ולמי שעומדים במבחן הכנסות. 

מי לא זכאי לקצבת סיעוד?

לא זכאים לקצבת סיעוד מי שמקבלים גמלה אחרת כפי שנקבע בחוק המוסד לביטוח לאומי ומי שההכנסות שלהם גבוהות. כך לדוגמא יחידים בסכום הכנסה חודשית של עד 10,551 ש"ח ברוטו בחודש זכאים לגמלה מלאה, אך בעלי הכנסות של מעל 15,826.5 ש"ח בחודש לא מקבלים זכאות. אצל זוגות, לא זכאים מי שמרוויחים מעל 23,739.75 ש"ח בחודש ברוטו. 

גמלת סיעוד זמנית

התהליך לקבלת גמלת סיעוד מגלם בתוכו שלב שבו מקבלים גמלה זמנית. קודם מגישים תביעה לגמלת סיעוד, אחר כך עוברים מבחן תלות במידה ועומדים בתנאי הזכאות הבסיסיים ואז מקבלים אישור גמלה זמנית או גמלה קבועה מתוך אחת מהרמות כפי שמתואר לעיל. לאחר מכן קובעים את ההרכב של שירותי גמלת הסיעוד, אך ניתן לערער על החלטת הזכאות. 

ביטוח לאומי – גמלת סיעוד ומבחן הכנסה

מבחן ההכנסות של המוסד לביטוח לאומי הוא פקטור מכריע בשאלה מי יהיו זכאים או לא זכאים לקבל גמלת סיעוד. במבחן ההכנסה בודקים מצב משפחתי, סכום הכנסה חודשית ברוטו נכון לינואר 2022 ואת שיעורי הגמלה. לפי מבחן ההכנסות, בני זוג מאותו מין נחשבים "זוג" – אבל מי שמקיים חיי זוגיות עם או בן או בת זוג מאותו מין לא מקבלים תוספת ניקוד כ"בודד". במידה ושני בני הזוג הם סיעודיים וזכאים לגמלה לפי יתר התנאים, מחשבים את סכום ההכנסה כיחיד לכל אחד מהם. 

מחשבון גמלת סיעוד

המחשבון הייעודי של המוסד לביטוח לאומי מאפשר לדעת מה תהיה גמלת הסיעוד ואיך הכי נכון לחלק אותה מבחינת קצבה כספית לעומת שירותי סיעוד. קודם צריך למלא פרטים ולציין האם הגמלה ניתנה לפני או אחרי 1 בנובמבר 2018, אחר כך מציינים גיל מעל או מתחת ל-90 ואז מסמנים האם הזכאות הופחתה בעקבות הכנסה. 

לבסוף בוחרים את מספר נקודות התלות שנקבעו כפי שמופיע במכתב שנשלח במוסד לביטוח לאומי, בוחרים האם מעסיקים או מתכוונים להעסיק נותני שירות (עובד ישראלי או עובד זר), מציינים האם ביקר עובד מקצועי בבית ואז מקבלים תוצאות: כמה יחידות שירות עומדות לרשות מבקש הבקשה ואיך באפשרותו לממש אותן. 

תעודת "זכאי לגמלת סיעוד"

הביטוח הלאומי שולח תעודת "זכאי לגמלת סיעוד" לכל מי שהקצבה שלהם אושרה. במידה והזכאות היא לתקופה שאינה מוגבלת בזמן, התעודה ניתנת למשך 7 שנים. במדיה והזכאות היא לתקופה מוגבלת, מקבלים את התעודה לפי התקופה שאושרה. 

התעודה חשובה כי היא מעניקה הטבות ופטורים. כך למשל ניתן להציג תעודת "זכאי לגמלת סיעוד" כדי לקבל פטור מתשלום עבור כניסת מלווה למקום ציבורי, במקומות שבהם הכניסה אינה מחייבת מתן שירות אישי או הקצאת מקום. 

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!