נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות חולים » הזכות לסודיות רפואית

הזכות לסודיות רפואית

קיבלתם טיפול רפואי והסודיות הרפואית בתיקכם לא נשמרה? זוהי הפרה חמורה של אמנת הרופאים ואי שמירה על האתיקה הרפואית. כיצד יש לנהוג במצבים כאלו ומה אומר החוק?

על אתיקה ועל הזכות לסודיות רפואית

במדינת ישראל זכאי כל אזרח לקבל טיפול רפואי, הן במצבי חירום והן במצבים שאינם מוגדרים ככאלו. בכל שלב בטיפול בחולה, מחויב הרופא המטפל לשמור על סודיות רפואית בהתאם ובכפוף לאמנת הרופאים, בה מצוי סעיף הסודיות. בנוסף לכך, בשנת 1996 נכנס לתוקף חוק נוסף, חוק זכויות החולה. חוק זה מעגן ומחדד את זכותו הבסיסית של כל אדם לסודיות בעת קבלת טיפול רפואי.

חולים רבים שומרים סודות רפואיים מעברם שאינם מעוניינים לחשוף אותם.במצבים בהם נדרש טיפול רפואי המחייב את ידיעת ההסטוריה הרפואית, מוסרים החולים לרופא המטפל מידע על עברם הרפואי, מתוך ידיעה ואמונה כי סודם יישמר עימו.

אי שמירה על סודיות רפואית עלולה לפגע במטופל מאספקטים רבים, ביניהם גם נפשיים ורגשיים.

מידע נוסף, עדכני ומקיף תוכלו למצוא בפורטל בשבילך, כולל מענה, יעוץ וסיוע של עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין. מילוי קצר של פרטיכם באתר יאפשר לכם לקבל את כל התשובות הדרושות לכם.

אילו מצבים נחשבים לחריגים

על אף האמור ולמרות החובה לשמירה על סודיות רפואית, ישנם מצבים המוגדרים "מצבים חריגים", בהם ניתן לגורם המטפל, ולעתים אפילו נדרש ממנו, למסור מידע רפואי על המטופל:

  • במקרים בהם המטופל בעצמו מחליט מרצונו החופשי להרשות למטפל למסור מידע רפואי אודותיו ואודות התהליך הטיפולי שעבר. במקרים אלו יידרש מהמטופל לחתום על טופס ויתור סודיות רפואית. עדיין, חתימה על טופס זה מאפשרת מסירת המידע הרפואי רק לגורמים מוסמכים להם נתן המטופל אתרשותו לקבל את המידע הרפואי אודותיו.
  • מצבים בהם מפנה הרופא המטפל את החולה לרופא מומחה. במקרים כאלו נדרש שיתוף פעולה בין שני הרופאים שיבטיח את יעילות הטיפול.
  • מצבים בהם מחלת המטופל היא בגדר סכנה של ממש לעצמו ולסביבתו, למשל מחלת נפש שיש בה סכנה לציבור. על הרופא המטפל להעביר את המידע החיוני לוועדת האתיקה הרפואית. זו תחליט אם על הרופא להעביר את המידע הלאה למשרד הבריאות, במטרה לשמור על בריאות הציבור ובריאות המטופל עצמו.
  • במידה והמטופל חולה במחלת הסרטן על הרופא המטפל להעביר את המידע בדבר מחלתו לועדת האתיקה הרפואית ובאם יימצא כי יש צורך בכך, יועבר המידע למשרד הבריאות.
  • בשם המדע-לחוקרים מתחום הרפואה, או מורים מענף זה, יש את הזכות למסור מידע רפואי אודות מטופל, ובתנאי שלא מסר פרטים מזהים עליו, ומסר רק את המידע הרלוונטי ללימוד או למחקר ותוך שמירה על אנונימיות המטופל.

עוד מידע על הזכות לסודיות רפואית תוכלו למצוא באתר משרד הבריאות:https://www.health.gov.il/Pages/HomePage.aspx

שמירה על סודיות רפואית

וועדת האתיקה הרפואית מתייחסת בחומרה רבה לרופאים או גורמים מטפלים אחרים אשר אינם שומרים על סודיות רפואית, במקרים שאינם נחשבים לחריגים. היה וחשתם או גיליתם כי הסודיות הרפואית שלכם הופרה, חשוב שתדעו שיש מה לעשות ולמי לפנות.

חוויתם חשיפה שלא לצורך של ההסטוריה הרפואית שלכם? חשים שנעשה לכם עוול ואינכם יודעים כיצד לפעול? פורטל בשבילך מזמין אתכם לקבל את כל המידע הרלוונטי והחשוב, כולל סיוע מקצועי ממגוון עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין, ושיסייעו לכם להבין במלואה את הזכות לסודיות רפואית, והצעדים העומדים לרשותכם במידה והופרה.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!