דף הבית » מגזין » זכויות נפגעי תאונות דרכים

זכויות נפגעי תאונות דרכים

נפגעתם בתאונת דרכים? חייכם עלולים להשתנות ללא הכר, במישורים הכלכליים, התעסוקתיים, הנפשיים וכמובן הבריאותיים.

חשוב שתכירו את זכויות נפגעי תאונות דרכים במלואן ותדעו לדרוש את המגיע לכם.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

בשנת 1975 נוסד חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (התשלה). לפי חוק זה זכאים נפגעי תאונות דרכים ובני המשפחה לפיצוי הולם ולקבל אותו בתהליך מהיר ויעיל, זאת בהתאם לדרגת הנזק שנגרם וחומרת הפציעה.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים שונה מתביעות נזיקין אחרות שעוסקות אף הן בנזקי גוף במספר אספקטים, כשהבולט מכולם הוא שנפגע תאונות דרכים אינו חייב להוכיח מי האחראי לתאונה, בעוד שבתביעות נזיקין אחרות, כמו תאונת עבודה וכדומה, על הנפגע להוכיח את הקשר הישיר בין הפגיעה לבין מקום העבודה.

לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשלה- 1975, התובע נדרש להציג את נזקי הגוף שנגרמו ל כתוצאה מהתואנה, וזוהי עילה מספקת לתביעת הגוף המבטח.

על פי חוק זה, הגדרת תאונת דרכים חלה על תאונה שאירועה בזמן נסיעה, במהלך תיקון הרכב, חניה, דחיפת הרכב או גרירתו.

פיצויים לנפגעי תאונות דרכים                                                                                            

אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצויים מכמה מקורות.
הראשון הוא הגורם המבטח, כלומר חברת הביטוח בה מבוטח רכבו של הנהג וקיים כיסוי ביטוחי ספציפי למצבי תאונות דרכים. הנפגע זכאי לקבל פיצויים גם מהנהג הפוגע ומחברת הביטוח שלו.
המקור השני לתשלום פיצויים לנפגעי תאונות דרכים הוא המדינה, באמצעות המוסד לביטוח לאומי. אדם שהתאונה הותירה בו נכות, זכאי לקבל קצבת נכות כללית, שגובהה נקבע לפי דרגת הנכות שנקבעה לו.

חוק פיצויים לנפגעי תאונת דרכים

הזכויות לא מסתיימות בחברות הביטוח ובמוסד לביטוח לאומי. חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע שורה של זכויות, לא תמיד כספיות, שמגיעות לנפגע.
אחד המקומות בהן זכאי נפגע תאונת דרכים לקבלת הטבות והקלות היא קופת החולים בה הוא מבוטח.
הנפגע זכאי לקבל טיפולים רפואיים, גם כאלו שאינם כלולים בסל הבריאות וללא דרישה לתשלום דמי השתתפו עצמית. למשל, אשפוז, קבלת סיוע סיעודי בבית, רכישת מכשירי עזר רפואיים ותרופות, יינתנו לנפגע ללא כל עלות וללא כל השתתפות עצמית.
במידה וישנם טיפולים שאינם כלולים בסל הבריאות ונדרש תשלום עבורם, הוא ישולם על ידי חברת הביטוח או על ידי המוסד לבטוח לאומי.

חוק פיצוי לנפגעי תאונות דרכים

החוק מתייחס לשני אספקטים של הפגיעה בתאונת דרכים.
האספקט הראשון הוא בגין הפציעה עצמה, הנכות שנגרמה לנפגע וההשלכות שלה, למשל חוסר יכולת להשתכר, לאחר אובדן כושר עבודה.
האספקט השני של חוק פיצוי לנפגעי תאונות דרכים עוסק בסבל וכאב ועוגמת הנפש שחווה הנפגע וגם כאן הוא זכאי לקבלת פיצוי כספי.
יצוין כי קיימת תקרה לסכום הפיצוי והוא מוגבל לסכום שלא יעלה על פי שלושה מהשכר הממוצע במשק. כלומר, גם אם יוכיח הנפגע שאיבד את יכולתו לעבוד וקודם לתאונה היתה משכורתו גבוהה מאד, לא יוכל לקבל פיצוי מלא, אפילו אם הוכיח את חומרת הפגיעה ואת הנזקים שנגרמו לו.

ביטוח לאומי תאונת דרכים

הזכויות לא מסתכמות רק בפיצויים כספיים. ביטוח לאומי תאונת דרכים מפצה ומזכה את הנפגעים בשורה ארוכה של הקלו והטבות, חלקן כספיות, אחרות מגולמות בסיוע בדרכים אחרות.
נפגעי תאונות דרכים זכאים לקבל כיסוי הוצאות משפט, כולל שכר טרחת עורך דין, תשלום אגרה והוצאות קשורות אחרות. התשלום משולם על ידי המדינה, כלומר המוסד לביטוח לאומי, בתנאי שנקבע קודם לכן שהנפגע הוגדר ככזה בעקבות תאונת דרכים.
במהלך כל תקופת ההמתנה למשפט ובזמן המשפט עצמו, זכאים נפגעי תאונת דרכים לקבל תשלומים שוטפים שישמשו אותם לצורך כיסוי הוצאות מחיה.
אם הנפגע בתאונה זקוק לשינויים במבנה המגורים שלו, למשל, הנגשת דירתו לכסא גלגלים, התקנת מעלית וכדומה, על המדינה, באמצעות המוסד לביטוח לאומי, לדאוג לכיסוי ההוצאות הכרוכות בשינויים הנדרשים. כמו כן, זכאי הנפגע לקבלת החזרי הוצאות בגין נסיעות צורך קבלת טיפול רפואי.

לסיכום, ביטוח לאומי תאונת דרכים הוא המוסד העיקרי והחשוב ביותר לנפגעי תאונת דרכים, והוא עוסק במתן פיצויים בגין הפסדי שכר, קבל טיפול רפואי, התאמת דיור, עוגמת נפש, עזרת הזולת והוצאות ניוד.
גובה הקצבה נאמד כמו בתביעות נזיקין אחרות, לפי דרגת הנכות שנקבעה, לפי כרו של הנפגע טרם הפגיעה וחישוב יכולת ההשתכרות שלו בעתיד.

נפגעי תאונות דרכים

חשוב לזכור כי במידה ומדובר באונה בה לא ידועה זהות הפוגע, למשל תאונה מסוג "פגע וברח", או אפילו אם לנהג הנפגע כיסוי ביטוחי הולם, הוא עדין יהיה זכאי לקבל פיצוי עבור נפגעי תאונות דרכים.
במקרים כאלו תועבר התביעה לארגון "קרנית". ארגון זה הוא קרן, תאגיד ציבורי, לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, אשר הוקם במיוחד כדי להבטיח שכל אדם שנפגע בתאונת דרכים ונגרם לו נזק, גופני או נפשי, אינו יכול לתבוע את חברת הביטוח, עדיין יהיה זכאי לקבלת פיצוי.
חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הוא חוק פורץ דרך בכל הנוגע לפיצויים להם זכאים הנפגעים בתאונה, בעיקר בשל העובדה שהנפגע לא נדרש להוכיח, כפי שהיה קודם לכן וכפי שנהוג בתביעות נזיקין אחרות, שהנזק שנגרם לו הוא בשל רשלנות הנהג האחר.
המגמה שנקבעה בשנת 1975 מבטיחה לכל נפגע בתאונת דרכים, גם אם הוא אחראי לה, קבלת פיצוי ואף בתוך זמן קצר.

פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם שורה של אנשי מקצוע מובילים בתחומם, שישמחו לסייע לכם להבין את זכויותיכם במלואן ואף לדרוש את מגיע לכם.
עם הפורטל פועלים עורכי דין מהשורה הראשונה, בקיאים בדיני נזיקין, בחוקי הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מכירים היטב את חוקי ודיני המוסד לביטוח לאומי ואת התנהלות חברות הביטוח שלא תמיד ששות לשלם את הדורש תשלום.

באפשרותם לקבל סיוע מקצועי ומסור, שיבטיח את עתידכם הכלכלי, מבלי לפסוח על שום זכאות המגיעה לכם. מלאו עכשיו את פרטיכם בטופס שבאתר ונציגי בשבילך ישמחו לקשר אתכם עם עורך דין מומחה ובעל נסיון מקצועי רב.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות