דף הבית » אינדקס מחלות » ספונדילוליזיס

ספונדילוליזיס

ספונדילוליזיס (Spondylolysis) הוא פגם בחוליות עמוד השדרה הנגרם לרוב כתוצאה משבר מאמץ קטן המתפתח בחוליה. ספונדילוליזיס יכול להיווצר בכל חוליות עמוד השדרה אך רוב המקרים של מתרחשים בחוליה החמישית של עמוד השדרה המותני ולעיתים גם בחוליות עמוד השדרה החזי.ספונדילוליזיס מופיעה בכ – 6% מבני הנוער והינה הגורם העיקרי לכאבי גב ממושכים המופעים בבני נוער.

הגורמים לספונדילוליזיס

מכיוון שספונדילוליזיס קיים במשפחות ומופיע בשכיחות גבוהה באוכלוסיות מסוימות, ייתכן שקיים גורם גנטי הגורם להתפתחות חוליות חלשות ודקות שיכולות להיפגע יחסית בקלות. גורמים נוספים לספונדילוליזיס הם פעילות בענפי ספורט המערבים מתיחה מוגברת של עמוד השדרה במהלך פעילותם וגורמים ללחץ גבוה על חוליות הגב התחתון כמו התעמלות קרקע, הרמת משקולות, היאבקות, כדורגל, כדורעף וטניס. בנוסף, ספונדילוליזיס יכול להיגרם כתוצאה מטראומה חוזרת לאזור מסוים בעמוד השדרה.

אבחון ספונדילוליזיס

בעזרת צילום רנטגן ניתן לראות את עמוד השדרה ולזהות את הפגם בחולייה. במידה והחוליה לוחצת על עצב ניתן לבצע בדיקות נרחבות יותר כמו CT או MRI על מנת להעריך את הנזק הנגרם.

סימפטומים של ספונדילוליזיס

לרוב ספונדילוליזיס הוא מצב שאינו גורם להופעת תסמינים אך עם הזמן יכולים להופיע שינויים ניוונים שיגרמו להופעת סיבוכים כמו:

  • כאבי גב תחתון.
  • כאבי צוואר.
  • Spinal stenosis – היצרות של תעלת השדרה הגורמת לפגיעה בחוט השדרה באזור הצוואר או הגב התחתון.
  • Caudaequina syndrome – מצב בו העצבים הנמצאים בקצה חוט השדרה נדחסים על ידי הדיסקים התחתונים או על ידי מסה. זהו סיבוך נדיר של ספונדילוליזיס אך הוא יכול לגרום לנזק עצבי חמור.
  • Radiculopathy – מצב בו עצב אחד או יותר מחוט השדרה נדחסים כתוצאה מהפגם בחוליה, מצב זה יכול לגרום לכאב, חולשה, נימול או קושי בשליטה על שרירים מסוימים.

לעיתים, שבר המאמץ בחוליה פוגע בעצם בצורה קשה כך שהיא אינה מסוגלת להישאר במקום התקין שלה וזזה, מצב זה נקרא Spondylolisthesis.

דרכי טיפול בספונדילוליזיס

הטיפול העיקרי בספונדילוליזיס הוא טיפול שיקומי המחולק לטיפול שמרני וטיפול ניתוחי. הטיפול השמרני העיקרי בספונדילוליזיס הוא פיזיותרפיה הנמשכת בין 3 ל-6 חודשים, כתלות בחומרת הפציעה. המטרה העיקרית בתהליך השיקום הוא חיזוק שרירי הליבה כך שהם יוכלו לייצב את הגב התחתון והאגן ולשפר את טווחי התנועה שלהם. דבר זה יעזור ליצור תנועה תקינה מעל ומתחת לאתר הפגיעה ולצמצם את טווח התנועה בחוליה הפגועה.

מלבד פיזיותרפיה, מומלצת מנוחה מהפעילות הגופנית שגרמה לפגיעה וטיפול במשככי כאבים. טיפולים שמרניים נוספים הם: מסאג'Trigger point theraphy ,(Massage) – טיפול המתבסס על נקודות לחיצה באזורי הכאב שמטרתו להקל על הכאב ודיקור (Acupuncture) – טיפול המתבסס על גירוי נקודות מסוימות לאורך העור בעזרת מחטים.

אופציית הטיפול הניתוחית (Surgery)משמשת כטיפול כאשר ניסיונות טיפול באמצעים הלא ניתוחיים כשלו.

 במידה ואתה מתמודד עם ספונדילוליזיס אתה עשוי להיות זכאי לזכויות מהמדינה, לפרטים נוספים בקר בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות