שבץ מוחי

שבץ מוחי (Stroke או Cerebrovascular accident- CVA) הוא אירוע בו ישנה הפרעה בזרימת הדם אל המוח. ללא זרימת דם מספקת אל המוח, תוך זמן קצר תיווצר פגיעה בתפקוד שלו ולעיתים הפגיעה היא קשה ובלתי הפיכה.

הגורמים לשבץ מוחי

ההפרעה בזרימת הדם יכולה להיות בעקבות דימום או בעקבות איסכמיה – חוסר בזרימת דם אל המוח.

שבץ מוחי בעקבות דימום נקרא שבץ המורגי. דימום בין הקרומים המצפים את המוח מתרחש בעיקר בעקבות טראומה פיזית (תאונות דרכים וכדומה) אך דימום במוח עצמו נגרם מסיבות אחרות כמו יתר לחץ דם או מפרצת אשר התפוצצה. מפרצת הינה התרחבות של כלי הדם, והתפרצותה גורמת לדימום קשה.

שבץ מוחי בעקבות איסכמיה (שבץ איסכמי) יכול לנבוע ממגוון סיבות. במרבית המקרים מדובר בשבץ פתאומי, אשר בו גם התסמינים מופיעים באופן פתאומי. עם זאת, ישנם מקרים בהם השבץ מתפתח לאורך זמן, והתסמינים גם הם יתפתחו לאורך זמן. הסיבות הנפוצות ביותר לשבץ איסכמי הן:

  • שבץ טרומבוטי (Thrombotic Stroke): שבץ הנובע מחסימת כלי הדם המובילים אל המוח על ידי קריש דם. קריש דם עשוי להיווצר באופן איטי בתוך כלי הדם, בדרך כלל אצל אנשים הסובלים מטרשת עורקים.
  • שבץ אמבוליטי (Embolic Stroke): שבץ הנובע מתסחיף. תסחיף הינו חומר כלשהו (שומן, אוויר, גוש מגידול סרטני וכדומה) אשר הצטבר במקום אחד, ניתק ממנו באופן פתאומי ונסחף עם זרם הדם אל כלי הדם המגיעים אל המוח.
  • שבץ הנובע מירידה כוללת בלחץ הדם באופן פתאומי, למשל בעקבות התקף לב או דימום רב.

גורמים אשר מעלים את הסיכון ללקות בשבץ הינם גיל מבוגר, לחץ דם גבוה, מקרה קודם של אירוע שבץ, סכרת, רמת כולסטרול גבוהה בדם, עישון ובעיות לב – המסוכן מביניהם הוא לחץ דם גבוה.

תסמינים של שבץ מוחי

בעקבות הפרעה בזרימת הדם אל המוח, הוא אינו יכול לתפקד באופן תקין. ההפרעה בתפקודו של המוח היא בהתאם לאזור במוח אשר סבל מחוסר באספקת דם. לפיכך, הסימפטומים עשויים להיות חוסר יכולת להניע יד או רגל (או שניהם) באחד מצידי הגוף, חוסר יכולת להבין או להרכיב משפטים ופגיעה בשדה הראייה.

במקרים של שבץ הנובע מדימום, התסמינים עשויים לכלול גם אובדן הכרה, כאב ראש והקאות.

במרבית המקרים, שבץ הוא אירוע פתאומי בו הסימפטומים הם חמורים, ולעיתים עשויים להיות גם בלתי הפיכים.

אבחון שבץ מוחי

הדרך הטובה ביותר לזיהוי שבץ היא לפי הופעה פתאומית של חולשה בפנים, צניחה בלתי רצונית של אחת הזרועות ודיבור שאינו תקין. במידה ומזוהים תסמינים אלו, ישנה חשיבות קריטית להפניה של החולה לטיפול רפואי באופן מיידי ככל הניתן – שכן הפניה מהירה לטיפול עשויה להפחית משמעותית את חומרת ההשלכות לטווח הארוך ואף להציל את חיי החולה.

דרכי הטיפול בשבץ מוחי

שבץ מוחי מוגדר מצב חירום רפואי, שכן הוא עלול לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך ואף למוות.

דרך הטיפול בשבץ מוחי תלויה בגורם לשבץ – דימום או איסכמיה (חוסר באספקת דם). הטיפול בשני סוגי השבץ שונה ביותר, ולכן ישנה חשיבות גבוהה לזיהוי סוג השבץ לפני תחילת הטיפול. לדוגמה, טיפול בשבץ המורגי (שבץ הנובע מדימום) עשוי להצריך התערבות כירורגית, אך בשבץ הנובע מקריש דם יינתנו תרופות טרומבוליטיות – תרופות המפרקות קרישי דם.

לאחר אירוע של שבץ מוחי, ניתנות תרופות במטרה למנוע אירוע נוסף. תרופות אלו הינן תרופות המעכבות קרישת דם, כגון אספירין (Aspirin), אגרנוקס (Agranox, Dipyridamole), או פלאביקס (Plavix, Clopidogrel).

אדם שעבר אירוע של שבץ מוחי עשוי להיפגע בצורה חמורה ביכולת התפקוד, ועשוי להיות צורך בטיפול שיקומי – כגון עבודה עם קלינאי תקשורת בכדי לשפר את יכולות הדיבור, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק.

אנשים שלקו בשבץ מוחי לרוב זכאים למגוון זכויות מהמדינה לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות