נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » אינדקס מחלות » תסמונת רנו – Raynaud phenomenon

תסמונת רנו – Raynaud phenomenon

תופעת ריינו משפיעה על כלי הדם, בעיקר אלה שבאצבעות הידיים והבהונות. כאשר למישהו יש את התסמונת הזו, הוא עשוי לשים לב שאצבעותיו או בהונותיו משנים את צבעם, ולעתים קרובות הופכים ללבנים, כחולים או אדומים, במיוחד כאשר הם נחשפים לטמפרטורות קרות או כאשר הם מרגישים לחוצים. במקרים של פגיעה בכושר העבודה, ההשתכרות, ההתניידות וכן הלאה, ייתכן וניתן יהיה לקבל אחוזי נכות רפואית.

מהי תסמונת רינו?

לגוף האדם יש יכולת מדהימה לווסת את הטמפרטורה שלו. כלי דם ממלאים תפקיד גדול בכך. חשבו על הכלים האלה כמו כבישים שמעבירים דם חם מהלב לשאר הגוף, ושומרים עליו חם. כאשר למישהו יש תסמונת רנו, הכבישים או כלי הדם הללו יכולים לפתע להיות צרים, במיוחד באצבעות הידיים והבהונות. היצרות זו מקשה על זרימת הדם, מה שמוביל לשינויי הצבע בעור.

מה גורם להופעת תסמונת רנו?

אנשים עשויים לתהות מדוע כלי הדם יצטמצמו מלכתחילה. זה מנגנון הגנה. בטמפרטורות קרות, הגוף רוצה לשמור על חום האיברים החיוניים שלו, כמו הלב והריאות. לכן, זה מצמצם את כלי הדם בגפיים, כמו אצבעות רגליים ואצבעות, כדי להפנות יותר דם חם לאיברים חיוניים אלה. עם זאת, בתסמונת רנו שנקראת לפעמים גם מחלת ריינו, תגובה זו מוגזמת, וכלי הדם מצטמצמים יותר ממה שהם צריכים.

תסמינים

התסמינים של תסמונת רנו יכולים להשתנות. עבור רבים, זה מתחיל באצבעות הרגליים או בהונות הרגליים בתחושת קור וחוסר תחושה. לאחר מכן, כאשר זרימת הדם חוזרת, עשויים להיות עקצוצים, פעימות או אפילו נפיחות. תסמינים אלו יכולים להימשך מספר דקות עד מספר שעות. ראוי גם לציין שבעוד שהאצבעות והבהונות הן האזורים הנפגעים ביותר, תסמונת רנו יכולה להשפיע גם על חלקים אחרים בגוף, כמו האף, האוזניים או השפתיים.

האם אפשר לזהות את המחלה לבד?

בדרך כלל אפשר לזהות לבד את השלבים הראשונים של המחלה. סימן ההיכר של תסמונת רנו הוא רצף שינויי הצבע שלה. בתחילה, האזורים המושפעים הופכים ללבנים, ואחריו שלב מצהיב, ולבסוף, הם הופכים לאדומים. עם זאת, אם מחזור זה נמשך, קיים סיכון לנמק או מוות של רקמות, במיוחד באצבעות הידיים. חשוב להבחין בין שינוי צבע תלת פאזי זה הקשור לתסמונת רנו ממצבים כמו אקרוציאנוזה, המסומן על ידי שלב חד של הצהבת אצבע.

מה גורם למחלה?

הסיבה המדויקת לתסמונת רנו לא תמיד ברורה. עבור חלק, זה מצב עצמאי, כלומר הוא לא קשור לשום מחלה אחרת. זה מכונה לעתים קרובות תסמונת רנו "ראשונית". עבור אחרים, זה קשור לבעיה בריאותית אחרת, כמו דלקת פרקים או זאבת. כאשר זה קשור למחלה אחרת, זה נקרא תסמונת רנו "משנית".

איך מתמודדים עם התופעה?

בעוד שתסמונת רנו יכולה להיות לא נוחה, יש דרכים לנהל את הסימפטומים. שמירה על חום הגוף חיונית. לבישת כפפות או כפפות במזג אוויר קר, אפילו כשרק תופסים משהו מהמקפיא, יכולה לעזור. הימנעות משינויי טמפרטורה מהירים ומציאת דרכים לניהול מתח יכולים גם להפחית את התדירות והחומרה של האפיזודות. עבור אלה עם תסמינים חמורים יותר, רופא עשוי להמליץ על תרופות מסוימות המסייעות להרחיב את כלי הדם, מה שמקל על זרימת הדם.

האם תופעת ריינו מסוכנת?

למרות שתסמונת רנו יכולה להיות מדאיגה, במיוחד בפעם הראשונה שמישהו חווה אותה, זה מסוכן לעתים נדירות. רוב האנשים יכולים לנהל את הסימפטומים שלהם באמצעות שינויים פשוטים באורח החיים. עם זאת, אם מישהו חושד שיש לו תסמונת רנו או שהוא חווה תסמינים חמורים, זה תמיד רעיון טוב להתייעץ עם רופא. הם יכולים לספק הדרכה, להציע טיפולים ולפעמים להפעיל בדיקות כדי לשלול דאגות בריאותיות פוטנציאליות אחרות.

מהי השכיחות של רנו מחלה בגברים ונשים?

תסמונת Raynaud נצפית בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים צעירות, כאשר לפי הערכות 8% מושפעות ממנה, בעוד שהיא מתרחשת בכ-5% מהגברים. המצב יכול להיות ראשוני, כלומר הוא מופיע באופן עצמאי, או משני, כאשר הוא מלווה במחלות אחרות כגון זאבת, סקלרודרמה, או מתעורר עקב שימוש בתרופות ספציפיות המצמצמות את כלי הדם.

איך מונעים את הופעת התסמונת?

אחד הטריגרים העיקריים לתסמונת רנו הוא התכווצות של כלי דם זעירים, במיוחד עורקים, עקב חשיפה לקור. טריגר פחות שכיח הוא חשיפה למצבי לחץ. התסמינים יכולים לנוע משך הזמן, בין דקות חולפות לשעות ממושכות. למרות שהוא מופיע לרוב בגיל ההתבגרות, מתבטא בצורה סימטרית ונטול מחלות בסיסיות, ישנם מקרים שבהם הוא מופיע רק בבגרות. בתרחישים מסוימים, תסמונת רנו עשויה לשמש סימן מוקדם, המתריע מראש על הופעת מצבים כמו סקלרודרמה.

מה ההבדל בין אפשרויות טיפול בתסמונות רנו?

ניהול תסמונת רנו דורש גישה רב-גונית. המלצה בסיסית לטיפול היא שמירה על חום, במיוחד בידיים. ניתן להשיג זאת באמצעות שימוש בכפפות חמות או קרבה למקורות חום. אם התערבויות סטנדרטיות יתבררו כבלתי יעילות, טיפולים רפואיים, כגון תרופות המרחיבות את כלי הדם, עשויים להיבדק. אמלודיפין, תרופה חוסמת תעלות סידן, היא אחת מהאפשרויות הטיפוליות.

האם תסמונת הרנו מופיעה גם במקום העבודה?

כן, אך למניעה יש תפקיד משמעותי בניהול תסמונת כזו במקום העבודה. כך למשל הימנעות מקור במקום העבודה עומדת כמרכיב מכריע, וכוללת הן שיטות פסיביות כמו לבישת בגדים חמים והן טכניקות אקטיביות הכוללות כלי חימום. שיטות עבודה חיוניות כוללות התרחקות ממשקאות קרים, שימוש במים חמימים לשטיפת ידיים והתחמקות מסביבות צוננות. במקרים שבהם התסמונת מתחילה להופיעה, ניתן לבחור בשיטות למניעת החמרה כגון כמו אמבטיות ידיים חמות, טיפולי שעווה, עיסוי ידיים עדין ודיקור סיני. 

שאלות ותשובות

מתי מקבלים על תסמונת רנו אחוזי נכות?

במידה והיא פוגעת בכושר ההשתכרות, ביכולת העבודה, בניידות וכן הלאה. 

מה צריך לעשות כדי לקבל כסף מביטוח לאומי על מחלת רנו?

מגישים בקשה לוועדה רפואית. 

האם יש סיבוכים ארוכי טווח הקשורים לתסמונת רנו?

אם לא מטופלים, תסמינים מתמשכים עלולים להוביל למוות של רקמות או לנמק באצבעות הידיים. 

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!