דף הבית » אינדקס מחלות » ניתוח מעקפי לב

ניתוח מעקפי לב

ניתוח מעקפי לב (Coronary Artery Bypass Surgery) הוא ניתוח לב פתוח המבוצע על מנת להקל על תעוקת לב, לשפר את תפקוד שריר הלב ולהפחית את הסיכון למוות מהתקף לב.

מהו ניתוח מעקפים?

ניתוח מסוג זה מבוצע כאשר אספקת דם לאיבר מסויים אינה מספקת בשל היצרות או חסימה של כלי דם. מטרת הניתוח היא יצירת מעקף- נתיב חלופי לאספקת הדם של האיבר. המעקף יכול להתבצע על ידי חיבור כלי דם משני צידי החסימה בעורק הבעייתי ועל ידי כך לעקוף אותה. כלי הדם המשמש למעקף יכול להיות עורק או וריד ממקומות שונים בגוף.

במקרה של ניתוח מעקפי הלב, המטרה היא להתגבר על חסימה או היצרות בעורקי הלב. עורקים אלו, הנקראים גם עורקים כליליים, מספקים דם לשריר הלב עצמו. לשם יצירת מעקף לעורקי הלב משתמשים בדרך כלל בעורקי חזה, עורקים מן היד או ורידים מהרגל .

מתי נדרש לבצע ניתוח מעקפי לב?

ניתוח זה מבוצע לרוב בחולי טרשת עורקים (Atherosclerosis), שכן במחלה זו ישנן היצרויות משמעותיות בעורקי הלב. כמו כן, קיימים גורמי סיכון נוספים כגון: עישון, סכרת, יתר לחץ דם וכולסטרול וכד'.

יש לציין, כי ניתוח מעקפי לב אינו הפתרון הראשון למחלת עורקי הלב. צנתור הוא תהליך שאינו פולשני ובעל סיכונים מופחתים בהשוואה לניתוח מעקפים, ועם זאת ישנם מצבים בהם הצנתור אינו יעיל ויש צורך לבצע ניתוח מעקפים.

סיכוני הניתוח

ניתוח מעקפי לב, כמו כל ניתוח לב פתוח, כולל סיכונים וסיבוכים שונים התלויים במצב ובהיסטוריה הרפואית של המטופל. ניתוח מעקפי לב מתוכנן הינו בעל סיכון נמוך בהרבה בהשוואה לניתוח חירום. בנוסף, מחלות רקע שונות של המטופל עלולות להגדיל את הסיכוי לסיבוכים במהלך הניתוח. מחלות רקע מסכנות הינן: סכרת, מחלת ריאה, מחלת כליות וכו'.

קיימים מספר סיבוכים עיקריים ידועים לניתוח מעקפי לב. אחד הסיכונים המוכרים הוא היווצרות הפרעת קצב לב מסכנת חיים במהלך הניתוח. סיכון נוסף הוא דימום בעקבות פגיעה בכלי דם במהלך הניתוח. זיהום במהלך הניתוח הינו סיכון קיים אך פחות שכיח עקב הקפדה מחמירה על אמצעי זהירות בבתי החולים.

מהלך הניתוח

ניתוח מעקפי לב מבוצע תחת הרדמה מלאה ונמשך בדרך כלל בין שלוש לשש שעות. כמות המעקפים שיבוצעו בניתוח תלויה במצבו של המטופל בכלל ובמצב החסימות בעורקי הלב שלו בפרט. ניתוח זה הינו ניתוח לב פתוח, כלומר הניתוח יתחיל בדרך כלל בחתך של בית החזה וחשיפת הלב. הלב החשוף מחובר למכונת לב המחליפה את פעולתו ומאפשרת למנתחים לבצע את הניתוח ביעילות.

התאוששות לאחר הניתוח

לאחר ניתוח מעקפי לב המטופל מועבר ליחידה לטיפול נמרץ לצורך השגחה. זמן השהייה ביחידה לטיפול נמרץ הינו בדרך כלל עד שלושה ימים. לאחר מכן המטופל מועבר לאשפוז במחלקה לשבעה עד עשרה ימים נוספים. זמני האשפוז משתנים ממטופל למטופל כתלות במצבו. יש לציין כי ההחלמה והחזרה לתפקוד בעקבות הניתוח הינן הדרגתיות ועלולות להימשך חודשים.

תוצאות הניתוח

המעקפים עלולים להיסתם חודשים או שנים לאחר הניתוח. עם זאת, ניתוח מעקפים מוצלח משפר מאוד את איכות חיי המטופלים לאחר הניתוח. גיל המטופל בזמן הניתוח משפיע על סיכויי ההחלמה וההישרדות שלו: ככל שהמטופל צעיר יותר, עולה הסיכוי לתוחלת חיים ארוכה יותר.

ניתוח מעקפי לב משפר את מצב המטופל אך אינו פתרון סופי למחלת הלב. לאחר הניתוח על המטופל להיות במעקב לבבי ובטיפול תרופתי מתאים. נוסף על כך, על מנת למנוע חזרה של בעיה לבבית מומלץ לשמור על אורח חיים בריא: פעילות גופנית מספקת, דיאטה נכונה, הפסקת עישון וכד'.

 

חולים לאחר ניתוח מעקפי לב לרוב זכאים למגוון זכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד הזכויות לאחר ניתוח מעקפי לב.

 

 

 

 

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות