דף הבית » אינדקס מחלות » תשישות הנפש – דמנציה

תשישות הנפש – דמנציה

דמנציה (Dementia, שטיון) היא הגדרה רחבה של מחלות נוירולוגית הפוגעות במוח וגורמות לפגיעה ביכולת החשיבה לטווח ארוך ובצלילות המחשבה. הפגיעה צריכה להיות בצורה שפוגעת בתפקוד היומיומי של האדם. על מנת לאבחן דמנציה יש להוכיח שקיים הבדל במצב המנטאלי של החולה לפני הופעת המחלה ואחרי הופעתה. דמנציה יכולה להיות הפיכה או בלתי הפיכה, קלה או חמורה ולהתפתח באופן איטי או מהיר כתלות בגורם שהוביל להתפרצות המחלה.

הגורמים לדמנציה

הגורם הנפוץ ביותר לדמנציה היא מחלת האלצהיימר (הגורם ב75% מהמקרים). בין הגורמים הנוספים: דמנציה עם גופיפי ליווי (Lewy body dementia) המופיעה במחלת פרקינסון ודמנציה וסקולרית (Vascular dementia) הנגרמת כתוצאה מפגיעה באספקת הדם למח בעקבות שבץ.

קיימות מחלות היכולות לגרום לדמנציה הפיכה (כאשר מטפלים במחלה הדמנציה נעלמת) כמו: תת פעילות של בלוטת התריס Hypothyroidism)), מחסור בוויטמין B12, מחלת ליים ונוירוסיפיליס (מחלת עגבת בשלב מתקדם שגרמה לזיהום במוח).

אבחון הדמנציה

מכיוון שיש גורמים רבים לדמנציה אך ברובם הסימפטומים זהים, קשה לאבחן דמנציה על סמך התסמינים בלבד ויש להיעזר בבדיקות נוספות כמו בדיקות דימות והערכה קוגניטיבית בעזרת מבחנים ייעודיים. ברוב המקרים קשה להגיע לאבחנה סופית ללא בדיקת ביופסיה אך בדיקה זו נעשית לעיתים נדירות.

לצורך אבחנה של דמנציה הסימפטומים צריכים להימשך יותר משישה חודשים, כאשר הסימפטומים נמשכים לתקופה של פחות משישה חודשים המצב מוגדר כבלבול חריף (Delirium) השונה מדמנציה בכך שהוא מאופיין בהופעה פתאומית, בעל משך קצר ולרוב קשור לבעיות רפואיות.

מחלות פסיכיאטריות מסוימות כמו דיכאון ופסיכוזה יכולות להופיע עם תסמינים הדומים לאלו של דמנציה ובלבול חריף ולכן בכל הערכה של דמנציה יש לבצע בדיקות סקר לדיכאון.

סימפטומים של דמנציה

דמנציה פוגעת ביכולת החשיבה, ההיגיון והזיכרון. רוב סוגי הדמנציה הם איטיים ומתקדמים בין שלבי הידרדרות שונים Progressive)) כך שלרוב בזמן שבו האדם מציג את התסמינים האופייניים המחלה כבר התפתחה במוח במשך זמן רב.

תסמיני הדמנציה כוללים בין היתר:

  • הפרעות בזיכרון – בלבול בין סדר ההתרחשות של אירועים, שילוב של מספר אירועים שלא קשורים אחד לשני בזיכרון אחד או בלבול בין דמויות שונות לזיכרונות שונים.
  • בעיות בשיווי המשקל.
  • רעד בגוף.
  • קושי בדיבור.
  • קושי בבליעה.
  • הזיות.
  • אי שקט.
  • חרדה ו\או דיכאון.
  • אימפולסיביות וחוסר איפוק.

דרכי טיפול בדמנציה

מלבד המצבים ההפיכים הגורמים לדמנציה, בשאר המקרים לא קיימת אפשרות ריפוי ומטרת רוב הטיפולים היא הקלה על הסימפטומים. לדמנציה הנגרמת מאלצהיימר קיימים מספר טיפולים שמטרתם הפחתת תסמיני המחלה על ידי עיכוב מסלולים ביוכימיים במוח כמו: Ticarine, ,RivastigmineMemantine, Donezepil ו .Vitamin E-

במידה והנך סובל מדמנציה הנך עשוי להיות זכאי לזכויות מהמדינה, לפרטים נוספים בקר בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות