דליות

דליות (Varices) הן כלי דם שהופכים מפותלים ומורחבים בצורה לא תקינה. דליות נוצרות בעיקר במערכת הורידית אך יכולות להופיע גם במערכת העורקית ובכלי הלימפה. המונח דליות מתייחס בעיקר לורידי הרגליים, אך דליות יכולות להופיע במקומות נוספים בגוף.

מנגנון התפתחות דליות

במצב תקין קיימים מסתמים בורידים המונעים זרימת דם בכיוון ההפוך (כלומר, מונעים את זרימת הדם לכיוון הרגליים במקום לכיוון הלב) ובנוסף לכך שרירי הרגליים לוחצים על הורידים ועוזרים בזרימת הדם לכיוון הלב ובניגוד לכוח המשיכה. כאשר הורידים הופכים לדליות ונהיים מורחבים ומפותלים המסתמים מאבדים את יכולתם למנוע זרימה בכיוון ההפוך כך שדם מתחיל לזרום אחורה לכיוון הרגליים במקום לכיוון הלב וגורם להרחבה נוספת של ורידים אלו. דליות נוטות להופיע בעיקר בורידי הרגליים השטחיים אשר נתונים ללחץ רב בזמן עמידה. קיימות דרגות התפתחות של הדליות המסווגות על פי התסמינים המופיעים.

הגורמים לדליות

דליות מופיעות בשכיחות גבוהה יותר בנשים מאשר בגברים והן מופיעות בעקבות מצבים שונים כמו: הריון, השמנת יתר, גיל הבלות, הזדקנות, עמידה ממושכת, פציעות רגליים ולחץ תוך בטני מוגבר. דליות חמורות שלא מטופלות יכולות לגרום לנפיחות ברגליים, לעיבוי של העור באזור הדליות ולהופעת כיבים.

הסימפטומים של דליות

  • כאבי רגליים ותחושת כבדות ברגליים – תחושה זו מוגברת לאחר שנת לילה ולאחר פעילות גופנית.
  • נפיחות בקרסוליים – מופיעה בעיקר בערב.
  • שינוי צבע העור באזור הדליות לצבע חום צהבהב.
  • אדמומיות, יובש וגרד באזורים קרובים בעור המופיעים בעקבות הצטברות חומרי פסולת המשתחררים מהרקמה הפגועה.
  • התכווצויות שרירים – מופיעות בעיקר בתנועה פתאומית.
  • החלמה איטית וממושכת יותר מהרגיל של פציעות באזור הדליות.
  • Restless leg syndrome – הפרעה נוירולוגית בה יש צורך בלתי נשלט להזיז את הרגל בגלל תחושת גירוי המגיעה מאותו האזור.

במקרים מעטים יכולים להתפתח סיבוכים המופיעים כתוצאה מפגיעה בזרימת הדם ברגל בה קיימות דליות, חלק מהסיבוכים הם: קושי בעמידה או בהליכה לתקופות ממושכות וכתוצאה מכך פגיעה ביכולת העבודה, פגיעות בעור הכוללות כיבים המתפתחים סביב הקרסול, היווצרות של קרישי דם בורידים בהם התפתחו דליות ובמקרים חמורים גם נמקים באזור הקרסוליים.

דרכי טיפול בדליות

הטיפול בדליות מתחלק לטיפול שמרני וטיפול אקטיבי.הטיפולים הקיימים כחלק מהטיפול השמרני הם:

  • גרבי לחץCompression stockings)) שמטפלות בנפיחות ומשפרות את זרימת הדם ברגל עם הדליות.
  • הרמת הרגל –פעולה שמקלה באופן זמני על הסימפטומים.
  • טיפול בתרופות משככות כאבים לחולים עם הופעת תסמינים – כמו אספירין (Aspirin) ואיבופרופן (Ibuprofen, השם הגנרי לתרופות כמו אדוויל ונורופן).

הטיפול האקטיבי מורכב מטיפול לא ניתוחי וטיפול ניתוחי. הטיפולים הלא ניתוחיים הם חדשניים יותר וביניהם אחד הטיפולים המוצעים לדליות ברגלים הוא Radiofrequency ablation- הליך בו בעזרת הנחיית אולטרה סאונד חודרים לכלי הדם הפגום, צורבים בעזרת חום את האזור הפגום וכך גורמים לסגירה של כלי הדם. במסגרת הטיפול הניתוחי קיימות מספר טכניקות שונות שאחת מהם היא הסרה של קבוצת כלי דם ורידיים ברגל ממנה מתפתחות הדליות.

במידה והנך סובל מדליות הנך עשוי להיות זכאי לזכויות מהמדינה, לפרטים נוספים בקר בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות