דף הבית » מגזין » זכויות שארים לאחר פטירה מתאונת עבודה

זכויות שארים לאחר פטירה מתאונת עבודה

תאונות עבודה הן למרבה הצער שכיחות למדי. חלקן מסתיימות בפטירת העובד. על פי חוק הביטוח הלאומי, זכאים שארי משפחת הנפטר לקצבאות וזכויות נוספות לאחר פטירה מתאונת עבודה.

זכויות לשארים לאחר פטירה מתאונת עבודה בביטוח הלאומי

תאונת עבודה היא תאונה המתרחשת במקום העבודה, בדרך אליה או בדרך ממנה. חלק מתאונות העבודה מסתיימות בפטירה, למשל נפילה של עובד בניין מפיגום, פציעה קטלנית ממכשיר מסוכן, התחשמלות וכדומה.

בני משפחתו של העובד שנפטר, בין אם עבד כשכיר או כעצמאי, זכאים לקצבה או מענק מהמוסד לביטוח הלאומי. לפי הביטוח הלאומי, הגדרת בן משפחה חלה על אלמנה או אלמן וילדי המבוטח. במקרים חריגים יוגדרו שארים הזכאים לסיוע גם הורי הנפטר או אחיו, אם יוכח כי העובד שנפטר היה המפרנס העיקרי שלהם.

תנאי הזכאות ל:

  • אלמנה- הכוונה היא לאשת העובד שנפטר, ואשר היתה נשואה לו בזמן פטירתו. הזכאות לקצבה או למענק מתקיימת גם אם האלמנה עובדת או בעלת הכנסות אחרות.
  • אלמן- הכוונה היא לבעלה של העובדת שנפטרה, ואשר היה נשוי לה בזמן פטירתה. הוא זכאי לגמלה במידה והכנסתו החודשית אינה גבוהה מ 5200 ₪ או במידה ואינו יכול לפרנס את עצמו או אם יש ילד הזכאי אף הוא לקצבה.
  • ילדים- הכוונה היא לילדי הנפטר, ביולוגיים, חורגים או מאומצים. הם זכאים לקצבה במידה וגילם מתחת לגיל 18, או מעל גיל 18 והם משרתים בצבא בשירות סדיר, או עדיין לומדים במוסד חינוכי על יסודי. גם נערים שטרם מלאו להם 24 שנה ושירותם הצבאי נדחה עקב לימודי עתודה, יהיו זכאים לקבלת הקצבה עקב פטירת אביהם או אימם בתאונת עבודה.
  • הורים- הכוונה היא להורי העובד שנפטר. במידה ויוכח כי העובד, בנם, היה האחראי העיקרי לפרנסתם ויוכיחו כי אינם יכולים לכלכל את עצמם ללא סיוע העובד, תאושר להם קצבה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

סוגי המענקים וההטבות לשארים

זכויות שארים לאחר פטירת מתאונת עבודה כוללות מענקים, קצבאות, הטבות והקלות:

  • מענק תלויים: מענק זה הוא חד פעמי בערך של כשלושים ושש קצבאות. מענק זה ניתן לאלמן שילדיו כבר בגרו וזכאותו  לקצבה עומדת לפקוע. במידה והכנסתו תמשיך להיות נמוכה מ- 5200 ₪, ימשיך לקבל קצבה.
  • מענק נישואין: אלמנה שנישאה שוב זכאית להמשיך ולקבל קצבת תלויים במידה והכנסת בן זוגה החדש אינה עולה על 5200 ₪, א במידה וגילו הוא מעל ששים שנה. אלמן שנישא מחדש והכנסתו אינה עולה על 5200 ₪, יקבל מענק נישואין. חישוב המענק הוא סכום השווה לקצבת התלויים ששלמה בחודש בו נישאו, כפול 18. בכל מקרה, זכויות הילדים לא נפגעות בעקבות נישואים שניים של הוריהם.
  • מענק בר מצווה: מענק זה ניתן לילדי העובד שנפטר, לילדות בהגיען לגיל 12 ולילדים בהגיעם לגיל 13. גובה המענק הוא 5838 ₪.
  • מענק פטירה: ילדי הנפטר זכאים לקבלת מענק פטירה חד פעמי בגובה 8787 ₪.

מימוש זכויות שארים לאחר פטירה מתאונת עבודה

כדי לממש את הזכויות המגיעות לשארים, עליהם להגיש טופס תביעה לתשלום גמלה לתלויים בנפגע עבודה. טופס זה מצוי בכל סניף של המוסד לביטוח הלאומי. ניתן למסור אותו ישירות בסניף, באמצעות הדואר או בפקס.

לטופס התביעה יש לצרף מסמכים שונים, ביניהם אישור מעסיק, אישור הכנסות העובד שנפטר, אישור על מצבם הכלכלי והבריאותי של האלמן או האלמנה, שמתקשים לכלכל את עצמם ואישורים רלוונטיים אחרים, ביניהם אישור רפואי של אלמנה המצויה בהריון, אישור שירות או לימודי עתודה של בנו של הנפטר וכן אישור הבנק להוכחת בעלות על החשבון.

חישוב גובה קצבת השארים נעשה בהתאם לגיל הילדים ונתונים נוספים ומתבססים על הכנסתו של הנפטר בשלושה החודשים טרם פטירתו מתאונת עבודה.

ישנם ניואנסים רבים ודקים מאד שקשה להבינם ולעקוב אחריהם כדי לממש את מלוא הזכויות להן זכאים שאריו של עובד שנפטר בתאונת עבודה. ההליך הוא מורכב ועדין ומומלץ שלא לערור אותו לבד, מחשש שמחסור במסמכים או מילוי לא תקין של טופס התביעה יעכב או ישלול מכם את זכויותיכם המגיעות לכם על פי חוק.

פורטל בשבילך מציב בפניכם את כל המידע, החוקים, הכללים והדינים, בנוסף לשירותי יעוץ וסיוע של מגוון עורכי דין המתמחים בדיני עבודה ובחוקי המוסד לביטוח לאומי. באמצעות הפורטל תחסכו זמן יקר ואף כסף רב ותוכלו לקבל ליווי מלא לאורך כל תהליך תביעת הזכויות המגיעות לכם.

מלאו את פרטים בטופס המקוון, ללא כל התחייבות ותוכלו לעבור את תהליכי מימוש הזכויות באופן מסודר וברור.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות