דף הבית » אינדקס מחלות » דלקת בבורסה

דלקת בבורסה

דלקת הבורסה (Bursitis) היא דלקת המתאפיינת בכאבים ברקמת הבורסה (בעברית אמתחת) הנמצאת באזורים שונים בגוף. הבורסה היא שק המלא בנוזל שמטרתו לסכך מפרקים שונים בגוף: כתף, מרפק, ירך, ברך וכד'.

הגורמים לדלקת הבורסה

תנועות חוזרות או תנוחות מתמשכות של מפרק מסוים- זהו הגורם הנפוץ ביותר לדלקות בבורסה. לדוגמא: הישענות ממושכת על מרפקים, ישיבה ממושכת כל משטחים קשים, זריקה או הרמה מעל הראש וכדומה.

  • פגיעה או לחץ פתאומי חזק על שק הבורסה עלול לפצוע אותו ולגרום לדלקת הבורסה.
  • מחלות זיהומיות עלולות להביא לדלקת הבורסה.
  • מחלות מטבוליות וראומטיות כגון דלקת מפרקים עלולות להתבטא בין היתר בדלקת הבורסה
  • תהליכים ניווניים של הגיל או עומס יתר מצטבר עלולים להביא לניוון או היחלשות של שק הבורסה. במצב זה הבורסה פגיעה יותר ועלולה להתפתח דלקת.

אבחון דלקת הבורסה

לרוב ניתן לאבחן דלקת בבורסה על פי ההיסטוריה הרפואית והמצב הפיזי של המטופל. בדיקות דימות (אולטרסאונד, MRI או צילום רנטגן) יכולות לעזור באבחון על ידי שלילת מצבים רפואיים אחרים בעלי תסמינים דומים או כאשר לא ניתן להגיע לאבחון רק על פי המצב הפיזי של המטופל. נוסף על כך, בדיקות מעבדה כמו בדיקות דם ודגימת נוזל מתוך המפרק הדלקתי יכולות לתרום להבנת הסיבה להתפתחות הדלקת במטופל.

סימפטומים של דלקת הבורסה

מפרק עם דלקת בורסה ייראה נפוח ואדום, מטופל הסובל מדלקת הבורסה במפרק מסוים עלול לחוש כי המפרק נוקשה או מגרד והכאב במפרק הדלקתי עלול להחמיר בעת לחיצה או תנועה שלו. במצבים קשים יותר של דלקת בבורסה המפרק מאבד את יכולת התנועתיות שלו.

דרכי טיפול בדלקת הבורסה

הטיפול הראשוני בדלקת הבורסה יכול להיות פשוט מאוד- מנוחה של המפרק המודלק, במידת הצורך ניתן לקבע את המפרק ולמנוע את התנועה הבעייתית. כמו כן, ניתן להיעזר בקרח או בחום לצורך שיכוך הכאב במפרק המודלק ולמנוע נפיחות. כאשר המפרק אינו כואב עוד ניתן לחזק את השרירים סביבו על מנת למנוע התפתחות דלקת בורסה בהמשך.

מבחינת טיפול תרופתי קיימות שתי קבוצות עיקריות של תרופות בשימוש:

  • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDs) לשיכוך הכאב והדלקת אשר ניתן לקבל ללא מרשם רופא כמו איבופן (Ibufen) ואיבופרופן (Advil), ניתן גם ליטול תרופות מסוג זה הניתנות עם מרשם רופא כמו דיקלופנאק (Voltaren) וארקוקסיה (Etoricoxib).
  • קורטיקוסטרואידים הניתנים בהזרקה לתוך הבורסה- חומרים אלו יכולים להפחית את תסמיני הדלקת המקומית. בדרך כלל זריקה אחת מספיקה, אך לעיתים יש צורך בטיפול משלים של טבליות לטיפול בדלקת ממושכת.

טיפול נוסף אפשרי בדלקת הבורסה הוא פיזיותרפיה, מטרות הטיפול הן:

  • לאמן את השרירים מסביב למפרקים על מנת להוריד את הלחץ מהמפרק ומהבורסה שלו.
  • ללמד את המטופל כיצד להימנע מהחמרת הדלקת בחיי השגרה.
  • ללמד את המטופל תרגילים למניעת התנוונות והיחלשות השרירים.
  • להניע באופן מבוקר את המפרקים המודלקים על מנת למנוע מצב של תנועה מוגבלת של המפרק.

במידה והטיפולים אינם יעילים והדלקת חוזרת ניתן לשקול אופציה ניתוחית. סוג הניתוח תלוי במיקום הדלקת.

החולים בדלקת בבורסה לרוב זכאים לזכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות