אטרופיה

אטרופיה (Atrophy) היא תהליך בו ישנההתנוונות או הידלדלות של רקמה בגוף. רקמות כמו רקמת שריר או רקמת האשך עשויות לעבור אטרופיה. כאשר מדובר בתהליך אטרופיה שאינו תקין, עם התקדמות התהליך תהיה הופעה של סימפטומים הקשורים לאובדן אותה הרקמה.

הגורמים לאטרופיה

אטרופיה עשויה להיות תהליך תקין כחלק מתהליך ההתפתחות. לדוגמה, במהלך גיל ההתבגרות ישנה אטרופיה של השקדים שבגרון, אשר מצטמקים ככל שהאדם מתבגר. עם זאת, לעיתים האטרופיה אינה תקינה, ובעקבותיה מופיעות מחלות שונות. אטרופיה לא תקינה של רקמה עשויה להתרחש בעקבות מחלה גנטית, תזונה לקויה, זרימת דם שאינה מספקת לאיבר, חוסר בתנועה או פעילות גופנית, בעיות הורמונאליות ועוד.

אטרופיה של השרירים

כאשר לא נעשה שימוש בשריר לאורך זמן רב עשויה להתרחש אטרופיה של השרירים – כלומר הידלדלות של רקמת השריר לאורך זמן. ריתוק ממושך למיטה או גיבוס ממושך של איבר באופן שאינו מאפשר תנועתיות עשויים להוביל לאטרופיה של השרירים. בנוסף, אטרופיה של השרירים עשויה להיגרם בעקבות חסך תזונתי או מחלות הגורמות לחסך תזונתי כמו סרטן.

מחלות כמו פוליו או מחלת ה-ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) הן מחלות אשר פוגעות בשלוחות עצבים אשר מגיעות אל השרירים. ללא שלוחות העצבים, השריר אינו מסוגל לפעול כלל והוא מתנוון.

אטרופיה הורמונאלית

בעיה הורמונאלית, כגון עודף או חוסר בהורמונים מסוימים, עשויה לפגוע בתפקודם של איברים שונים בגוף. אטרופיה הורמונאלית הינה אטרופיה של איברים שונים בגוף בעקבות בעיה הורמונאלית. לדוגמה, שימוש ממושך בתרופות ממשפחת הגלוקורטיקואידים, כמו פרדניזון (Prednisone), עשויות להוביל לאטרופיה של בלוטת האדרנל.

אצל נשים, אטרופיה של השד עשויה להיגרם עקב ירידה ממושכת של רמות האסטרוגן. בנוסף אטרופיה של השד עשויה להיגרם גם בעקבות גיל הבלות- תקופה בה רמת האסטרוגן בדם יורדת. אצל גברים, אטרופיה של האשך עשויה להיגרם בעקבות נטילה ממושכת של סטרואידים (אדרוגן או אסטרוגן).

התסמינים של תהליך האטרופיה

התסמינים של תהליך האטרופיה תלויים באיבר או ברקמה אשר עברה את התהליך. לדוגמה, אטרופיה של השרירים תתבטא בחולשה של השרירים עד למצב של חוסר יכולת תנועה, משום שחוזקו של השריר תלוי ישירות במסתו.

הסימפטומים של אטרופיה הורמונאלית תלויים באיבר אשר נפגע. לדוגמה, לבלוטת האדרנל תפקיד חשוב בשמירה על שינוע חומרי מזון בדם אל האיברים הזקוקים להם ושמירה על לחץ דם תקין. לכן, אטרופיה של בלוטת האדרנל תתבטא בעייפות רבה, אובדן משקל, ירידה בלחץ דם וכדומה.

דוגמה נוספת היא אטרופיה של האשך. אחד מתפקידי האשך הוא ייצור טסטוסטרון (הורמון מין זיכרי). לכן, אטרופיה של האשך תוביל לחוסר בטסטוסטרון ובעקבות כך לירידה בחשק המיני ואף אימפוטנציה, ירידה בצמיחת שיער הפנים וכדומה.

דרכי הטיפול באטרופיה

אטרופיה במקרים רבים הינה תהליך הפיך, במידה והתהליך אינו מתקדם מאוד. לדוגמה, אטרופיה של השרירים הנובעת מחוסר תנועתיות היא הפיכה בעזרתה של פיזיותרפיה. בזמן פיזיותרפיה ישנו תרגול של הזזת והפעלת השרירים, אשר מסייע לשחזור רקמת השריר.

לעומת זאת, מחלות אשר פוגעות בשלוחות העצבים המגיעות אל השריר במקרים רבים גורמות לנזק בלתי הפיך לרקמה העצבית, ולכן התנוונות רקמת השריר גם היא בלתי הפיכה. ניתן יהיה לשפר את התסמינים בעזרת פיזיותרפיה, אך לא ניתן יהיה לשחזר את רקמת השריר במלואה.

אטרופיה הורמונאלית גם היא הפיכה במרבית המקרים. כאשר היא נובעת מנטילה של תרופות מסוימות, הפסקת נטילת התרופה לרב תאפשר התאוששות מלאה של הרקמה האטרופית.

הסובלים מאטרופיה לרוב זכאים לזכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות